Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Boston Skinner

Boston Skinner

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Boston
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Boston’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Babe

    Babe 1995

    ★★★★★ Rewatched by Boston Skinner 15 May 2022

    This movie is a goddamn masterpiece

  • The Good, the Bad and the Ugly

    The Good, the Bad and the Ugly 1966

    ★★★★★ Rewatched by Boston Skinner 15 May 2022

    At this point in my life I think I have fully accepted nothing else will ever beat this movie. It is my favorite movie and will forever be my favorite movie. Nothing will ever beat it and I don't care. This movie is incredible

  • Mean Girls

    Mean Girls 2004

    ★★½ Watched by Boston Skinner 07 May 2022

    It is a funny enough movie that is a little too relatable at times but it's all ruined by the 1 giant fucking problem that cady didn't learn a god damn thing. She was a perfect, sweet, kind, and caring person at the beginning, turned into a bitch, and learned how not to be a bitch. She was the exact same person at the beginning as she was at the end. She didn't learn anything and neither did anyone else.…

  • Casino

    Casino 1995

    ★★★★★ Watched by Boston Skinner 26 Apr 2022

    This Martin Scorsese guy is pretty good at making movies

  • Fifty Shades of Grey

    Fifty Shades of Grey 2015

    ★ Watched by Boston Skinner 23 Apr 2022

    There are elements that work but the writing is so fucking awful it makes me want to shove a fork in my neck.

  • Le Samouraï

    Le Samouraï 1967

    ★★★★½ Watched by Boston Skinner 15 Apr 2022

    Just a very very entertaining film that never was boring and extraordinarily well directed

  • GoodFellas

    GoodFellas 1990

    ★★★★★ Rewatched by Boston Skinner 10 Apr 2022

    Boy this movie sure is, good.

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★★ Watched by Boston Skinner 09 Apr 2022

    Bruh

  • All That Jazz

    All That Jazz 1979

    ★★★★★ Watched by Boston Skinner 06 Apr 2022

    The guy from ALF is in this movie

  • Twilight

    Twilight 2008

    ★★★★★ Watched by Boston Skinner 26 Mar 2022

    Trash

  • Mirror

    Mirror 1975

    ★★★★★ Watched by Boston Skinner 12 Mar 2022

    This is the kind of movie that inspires me, yet also discourages me because like come on I'm never gonna make a movie even close to this good

  • The Batman

    The Batman 2022

    ½ Watched by Boston Skinner 08 Mar 2022 1

    Visually stunning, incredibly captivating, and a technical masterwork. Despite the 3 hour runtime I don't think I felt bored once. Robert Pattinson kills it. He is easily the best part of the movie but it's really hard to decide what the best part because everything is so great. The cinematography and sound design are masterful. The sound mixing especially is really fantastic. And of course there is the stunning cinematography. Every shot is great and memorable. This movie also captures…

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 69

Review Tags

38
  • afi top 100 club
  • 12 days of action moviemas
  • rabbit
  • alphabetclub
  • films that have the line get out that are not called get out
  • silent
  • the 100 greatest directors club
  • war
  • with george
  • with terminator
  • disney+
  • nutflux
  • oscar nominated films that i saw during school
  • profile
  • the power of the internet
  • with casey
  • with jude
  • with tristan
  • 1 1
  • 11
  • be kind
  • boston's 25 days till his birthday!
  • chekhov's gun
  • eleven
  • films my parents won't let me watch but i watched because they came on tv
  • kid power
  • let's do the time-warp again!!!!!!!!
  • one of my favorites
  • one one
  • oscar predictions club 2018
  • swholidayspecialclub
  • the birthday club
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro