Sort by

Botbotb has logged 839 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alice, Sweet Alice

Alice, Sweet Alice

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Horrid Henry: The Movie

Horrid Henry: The Movie

2011
×
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
She Said

She Said

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
EO

EO

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The BFG

The BFG

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
The Driver

The Driver

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★★
Edit this entry  
25
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tucker: The Man and His Dream

Tucker: The Man and His Dream

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Game Over

Game Over

1989
×
★★★½
Edit this entry  
24
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Breakin' 2: Electric Boogaloo

Breakin' 2: Electric Boogaloo

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Inspection

The Inspection

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Slash/Back

Slash/Back

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Whale

The Whale

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Premium Rush

Premium Rush

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
It's Always Fair Weather

It's Always Fair Weather

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
20
INU-OH

INU-OH

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Little Prince

The Little Prince

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star 80

Star 80

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
MirrorMask

MirrorMask

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Adult Swim Yule Log

Adult Swim Yule Log

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spoiler Alert

Spoiler Alert

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Project Nim

Project Nim

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry