Sort by

Joe has logged 926 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Smile Man

The Smile Man

2013
×
Edit this entry  
31
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
High Noon

High Noon

1952
×
★★★
Edit this entry  
29
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Edit this entry  
28
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mind the Gap

Mind the Gap

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★½
Edit this entry  
25
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Nest

The Nest

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Faults

Faults

2014
×
★★½
Edit this entry  
21
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
Edit this entry  
19
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★
Edit this entry  
15
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★½
Edit this entry  
15
Canvas

Canvas

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Small Axe

Small Axe

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Education

Education

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Prom

The Prom

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Ava

Ava

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★½
Edit this entry  
10
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★½
Edit this entry  
10
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★½
Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★
Edit this entry  
06
Dirty Computer

Dirty Computer

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
05
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Edit this entry