Kübra Yoğurtçu has logged 126 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer

Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Edit this entry  
01
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★½
Edit this entry  
01
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★½
Edit this entry  
30
The General

The General

1926
×
★★★★
Edit this entry  
26
Werner Herzog Eats His Shoe

Werner Herzog Eats His Shoe

1980
×
Edit this entry  
26
Ghosts Before Breakfast

Ghosts Before Breakfast

1928
×
Edit this entry  
26
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★
Edit this entry  
16
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Sweet Sixteen

Sweet Sixteen

2002
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Emigrants

The Emigrants

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★
Edit this entry  
29
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
Edit this entry  
23
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★½
Edit this entry  
18
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Edit this entry  
10
A Separation

A Separation

2011
×
★★★½
Edit this entry  
07
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
Edit this entry  
03
Fauve

Fauve

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Go! Go! Go!

Go! Go! Go!

1964
×
Edit this entry  
03
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★
Edit this entry  
02
Brazil

Brazil

1985
×
★★★
Edit this entry  
01
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★
Edit this entry  
28
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Edit this entry  
26
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★½
Edit this entry  
25
Finding Vivian Maier

Finding Vivian Maier

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★
Edit this entry  
23
Journey from Greece

Journey from Greece

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Being There

Being There

1979
×
★★★★
Edit this entry  
23
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
Edit this entry  
22
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
Home

Home

2008
×
★★★½
Edit this entry  
03
Munich

Munich

2005
×
★★★½
Edit this entry  
31
Chocolat

Chocolat

2000
×
★★★
Edit this entry  
31
Cave of Forgotten Dreams

Cave of Forgotten Dreams

2010
×
★★★★
Edit this entry  
10
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★½
Edit this entry  
26
Sweat

Sweat

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
Edit this entry  
30
Women Reply

Women Reply

1975
×
★★★½
Edit this entry  
30
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
Edit this entry  
29
Nana

Nana

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Edit this entry