Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mickey, Donald, Goofy: The Three Musketeers

Mickey, Donald, Goofy: The Three Musketeers

2004
×
Read the review Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Importance of Being Earnest

The Importance of Being Earnest

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
District 9

District 9

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
City on Fire

City on Fire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bo Burnham: The Inside Outtakes

Bo Burnham: The Inside Outtakes

2022
×
Read the review Edit this entry  
05
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Woman on the Run

Woman on the Run

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Morbius

Morbius

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Swan Princess

The Swan Princess

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pariah

Pariah

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kitchen Sink

Kitchen Sink

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Belle

Belle

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Whale Rider

Whale Rider

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Berserk: The Golden Age Arc I - The Egg of the King

Berserk: The Golden Age Arc I - The Egg of the King

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Megamind

Megamind

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry