Kai has logged 476 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Poughkeepsie Tapes

The Poughkeepsie Tapes

2007
×
Read the review Edit this entry  
24
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Torso

Torso

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Death Ship

Death Ship

1980
×
Read the review Edit this entry  
21
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hell Comes to Frogtown

Hell Comes to Frogtown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
Read the review Edit this entry  
18
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Devil's Rain

The Devil's Rain

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Humanoids from the Deep

Humanoids from the Deep

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shocker

Shocker

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Swamp Thing

Swamp Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ghoulies

Ghoulies

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Howling

The Howling

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Demons

Demons

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Woe

Woe

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Things

Things

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Don't Panic

Don't Panic

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shakma

Shakma

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hell Night

Hell Night

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
Read the review Edit this entry  
29
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Stay

The Stay

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
The Best of Times

The Best of Times

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
All Around Us

All Around Us

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry