RSS feed for Bprd140

Bprd140 has logged 122 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
Nymphomaniac

Nymphomaniac

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★½
Edit this entry  
30
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
Crouching Tiger, Hidden Dragon: Sword of Destiny

Crouching Tiger, Hidden Dragon: Sword of Destiny

2016
×
★★½
Edit this entry  
30
Run of the Arrow

Run of the Arrow

1957
×
★★★½
Edit this entry  
30
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★
Edit this entry  
28
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
Edit this entry  
28
The Navigator: A Medieval Odyssey

The Navigator: A Medieval Odyssey

1988
×
★★★
Edit this entry  
27
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★
Edit this entry  
23
The Red Baron

The Red Baron

2008
×
★★½
Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Edit this entry  
22
Murder Party

Murder Party

2007
×
★★½
Edit this entry  
22
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
God's Pocket

God's Pocket

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★½
Edit this entry  
21
Three O'Clock High

Three O'Clock High

1987
×
★★★½
Edit this entry  
21
Sisters

Sisters

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
The Bonfire of the Vanities

The Bonfire of the Vanities

1990
×
★★
Edit this entry  
21
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ip Man 2

Ip Man 2

2010
×
★★★
Edit this entry  
20
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
20
Amblin'

Amblin'

1968
×
★★★½
Edit this entry  
18
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★½
Edit this entry  
18
Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

2012
×
★★★
Edit this entry  
17
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★
Edit this entry  
17
Extremely Loud & Incredibly Close

Extremely Loud & Incredibly Close

2011
×
★★★
Edit this entry  
16
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Jackass Presents: Bad Grandpa

Jackass Presents: Bad Grandpa

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★
Edit this entry  
14
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★
Edit this entry  
09
Jack the Giant Slayer

Jack the Giant Slayer

2013
×
★★½
Edit this entry  
09
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mustang

Mustang

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
Edit this entry  
06
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
Freeway

Freeway

1996
×
★★½
Edit this entry  
04
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
Buzzard

Buzzard

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
Cowboys & Aliens

Cowboys & Aliens

2011
×
★★
Edit this entry