RSS feed for Bprd140

Bprd140 has logged 485 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Getaway

The Getaway

1994
×
★★
Edit this entry  
30
Sawdust and Tinsel

Sawdust and Tinsel

1953
×
★★★½
Edit this entry  
30
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Last Summer

The Last Summer

2019
×
★★
Edit this entry  
30
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
1917

1917

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Infinitely Polar Bear

Infinitely Polar Bear

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Tale of Zatoichi

The Tale of Zatoichi

1962
×
★★★½
Edit this entry  
27
Hesher

Hesher

2010
×
★★
Edit this entry  
27
High Tension

High Tension

2003
×
★★★
Edit this entry  
26
Your Highness

Your Highness

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★½
Edit this entry  
26
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Edit this entry  
26
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★½
Edit this entry  
25
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★
Edit this entry  
25
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★
Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
The World's End

The World's End

2013
×
★★
Edit this entry  
24
The Triplets of Belleville

The Triplets of Belleville

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★
Edit this entry  
23
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Overlord

Overlord

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Fog of War

The Fog of War

2003
×
★★★½
Edit this entry  
22
Cameraman: The Life and Work of Jack Cardiff

Cameraman: The Life and Work of Jack Cardiff

2010
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Devils

The Devils

1971
×
★★★
Edit this entry  
21
Cats

Cats

2019
×
★½
Edit this entry  
20
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★
Edit this entry  
17
The Sense of an Ending

The Sense of an Ending

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Rules Don't Apply

Rules Don't Apply

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Brewster's Millions

Brewster's Millions

1985
×
★★★½
Edit this entry  
12
Miles Ahead

Miles Ahead

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Frankenstein

Frankenstein

1994
×
★★
Edit this entry  
10
You Got Served

You Got Served

2004
×
★★
Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Holiday in the Wild

Holiday in the Wild

2019
×
★★
Edit this entry  
09
Memoirs of a Geisha

Memoirs of a Geisha

2005
×
★★★½
Edit this entry