RSS feed for Bprd140
  • Black Christmas

    Black Christmas

    ★★★

    Horror is probably my weakest fim category. So seeing one of the classic horror movies was a treat. This was a good classic horror film and actually had some topics I was surprised to see. I was also surprised that if you google "call is coming from inside the house movie" you get When a Stranger Calls (1979) when this movie in fact did it in 1974. I now plan to watch the recent remake fo comparison sake.

  • Shirkers

    Shirkers

    ★★★★

    This documentary is full of heart and heartbreak. Its wonderful story about a group of young women who went out and made a movie that they wanted to make. Especially in a place that tries to stifle their creativity.

    The music is also very lovely. I can't seem to find the ending song anywhere. Will have to try harder later.

  • Uptown Girls

    Uptown Girls

    ★★★

    Good movie with the very charasmatic Brittany Murphy (RIP). Dakota Fanning was still a very good child actor. Reminded me of her in War of the Worlds. The style of this movie definitely screamed early 2000's. I didn't like the male love interest but enjoy the movie.

  • The Bad Seed

    The Bad Seed

    ★★★½

    This was a really interesting movie, especially for the time it was made. All 3 main female actors were nominated for Oscars. I really enjoyed the dark places this went. Definitely a unique film for the times.

  • The Parent Trap

    The Parent Trap

    ★★★

    This was a nice movie. It was strange to see a very young Lindsay. I always enjoy seeing Dennis Quaid. The movie was a good family movie and I can see the charisma that Lindsay displayed that eventually made her a star before all the drama. I also plan to see the orignal 60's version.

  • The Miseducation of Cameron Post

    The Miseducation of Cameron Post

    ★★★½

    This is a great story. It reminds me of the classic "But I'm a Cheerleader". This one is obviously more on the dramatic side but it doesn't lack the great characters. Conversion camps are a special kind of sadness. Trying to change something in someone at that time in their life where they are trying to figure things out themselves. I can't say I am the biggest fan of Chloe Grace Moretz but she puts in a good performance. The camp staff was also very good. I really did not like them which is proof of their good performance. Good recommendation, happy to have watched it.

  • The Red Turtle

    The Red Turtle

    ★★★½

    Beautiful film. I didn't know this film was practically a silent film and ultimately didn't matter. The animation was smooth and the story was simple yet deep. My favorite characters were the tiny crabs.

  • An

    An

    ★★★½

    I really liked this movie. Its a very sweet movie about how to deal with your past and/or how the past deals with you. This movie also makes me want to go and get some doroyaki. There is really nothing surprising in this movie but its well made and heartfelt. I am happy to have watched this. I will look out for other work from director Naomi Kawase.

  • Suburra

    Suburra

    ★★★★

    The Irishman came out a couple months ago. It was a very good movie that had some mobsters in in but it lacked "something" that I couldn't put my finger on. Suburra had that something. It definitely scratched that mob movie itch that was left after watching Irishman. Really no one in this movie is a good person, but you still wonder what will happen to them. The movie is beautifully shot and music tied everything together.

    This is definitely…

  • Where Eagles Dare

    Where Eagles Dare

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Good classic action movie. You can never go wrong with the shooting of nazis angle. I was disappointed that Clint Eastwood didn't even try to do a German accent, even though his character spoke German fluently. Richard Burton was married to Elizabeth Taylor when this movie came out in 1968. I find it funny to imaginer her at the premiere watching this type of movie. Fun film.

    *SPOILERS BELOW*

    I did enjoy the rarely seen triple-agent surprise. I gotta say, Richard Burton had me in the first half of his speech.