RSS feed for Brian
  • Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

    Definitely lived up to the hype.

  • Snowpiercer

    Snowpiercer

    ★★★½

    Not a whole lot there after the premise, but what a cool premise.

  • The Hunger Games: Catching Fire

    The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★½

    Suffers from the same problems as the source material, but strong performances (esp. supporting) go a long way.

  • Dracula

    Dracula

    ½

    Kind of a triumph of cinematography and traditional visual effects.

  • Captain America: The Winter Soldier

    Captain America: The Winter Soldier

    ★★★

    Entertaining with an impressive dose of current Snowden-era politics.

  • The Hangover Part III

    The Hangover Part III

    ★★½

    Predictably stupid, but I was amused.

  • The Great Gatsby

    The Great Gatsby

    ★★★

    Too much was made of the hyper-stylized cinematography. If anything, the directing was too heavy-handed. It could have used a more ruthless editor, but all told it was a fun time. Makes me want to reread the book.

  • The Hunger Games

    The Hunger Games

    ★★★

    Kind of a mediocre adaptation. Fun casting, though. They cut a ton out of the story and it was still long.

  • Star Trek Into Darkness

    Star Trek Into Darkness

    ★★★½

    I recall reading a lot of negative press when this film was in theaters, but I don't recall specific complaints. The plot was slightly thin, but I thought it was thoroughly enjoyable.

  • Pacific Rim

    Pacific Rim

    ★★★

    This was better than it had any business being. Hard to go too wrong with giant monsters and mechs.