Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Jeff Brabant

Jeff Brabant

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Jeff
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Jeff’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Blow Out

    Blow Out 1981

    ★★★★★ Rewatched by Jeff Brabant 02 Jul 2022

    money is money

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick 2022

    ★★★★ Watched by Jeff Brabant 28 May 2022

    i fucking love watching dudes fuckin push it to the limit and do push ups and shit

  • Dirty Work

    Dirty Work 1998

    ★★★★★ Watched by Jeff Brabant 19 May 2022

    rip to so many people in this movie

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★ Watched by Jeff Brabant 05 May 2022

    sam raimi is such a good director

  • WeCrashed

    WeCrashed 2022

    ★★★ Watched by Jeff Brabant 26 Apr 2022

    i seriously need someone to explain to me why i watched this entire thing

  • The Northman

    The Northman 2022

    ★★★★★ Watched by Jeff Brabant 22 Apr 2022

    neither a borrower nor a lender b

  • The Fanatic

    The Fanatic 2019

    ★★★★★ Rewatched by Jeff Brabant 24 Feb 2022

    moose is on the loose!

  • Falling Down

    Falling Down 1993

    ★★★ Watched by Jeff Brabant 20 Feb 2022

    i almost did that once

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza 2021

    ★★★★★ Rewatched by Jeff Brabant 11 Feb 2022 1

    oops saw it again

  • Jackass Forever

    Jackass Forever 2022

    ★★★★★ Watched by Jeff Brabant 09 Feb 2022

    perfect movie

  • The Eyes of Tammy Faye

    The Eyes of Tammy Faye 2021

    ★★ Watched by Jeff Brabant 27 Jan 2022

    The Eyes of Tammy Faye is one of the movies of the year

  • Spencer

    Spencer 2021

    ★ Watched by Jeff Brabant 26 Jan 2022

    johnny greenwood finally puts the b-sides of phantom thread to good use

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 9

Review Tags

5
  • gene wilder
  • hitler
  • max bialystock
  • mel brooks
  • the producers
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro