Sort by

b has logged 395 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Fallen Angel

Fallen Angel

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Demons

Demons

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Girl Who Knew Too Much

The Girl Who Knew Too Much

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wild Gals of the Naked West

Wild Gals of the Naked West

1962
×
Read the review Edit this entry  
26
Love and Anarchy

Love and Anarchy

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hurricane

The Hurricane

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Eros + Massacre

Eros + Massacre

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Frontier Marshal

Frontier Marshal

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Minions

Minions

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Rabid Dogs

Rabid Dogs

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Old School

Old School

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Black Cat

The Black Cat

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dead Calm

Dead Calm

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Eve and the Handyman

Eve and the Handyman

1961
×
Read the review Edit this entry  
08
Ryan's Daughter

Ryan's Daughter

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Immoral Mr. Teas

The Immoral Mr. Teas

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Odd Obsession

Odd Obsession

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Turkey Shoot

Turkey Shoot

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Crowded Train

The Crowded Train

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantasm

Fantasm

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Night at the Roxbury

A Night at the Roxbury

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Broken Commandment

The Broken Commandment

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Alvin Purple

Alvin Purple

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Burmese Harp

The Burmese Harp

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Conflagration

Conflagration

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Giants and Toys

Giants and Toys

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Police Story

Police Story

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Not Quite Hollywood

Not Quite Hollywood

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
if....

if....

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry