Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★
Edit this entry  
28
Laura

Laura

1944
×
★★½
Edit this entry  
28
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★
Edit this entry  
27
Zandalee

Zandalee

1991
×
★★
Edit this entry  
27
The Long Gray Line

The Long Gray Line

1955
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bad Company

Bad Company

1972
×
★★★
Edit this entry  
27
Farewell, My Lovely

Farewell, My Lovely

1975
×
★★★
Edit this entry  
26
The Crowd

The Crowd

1928
×
★★★
Edit this entry  
25
Them

Them

2006
×
★★½
Edit this entry  
25
The City of the Dead

The City of the Dead

1960
×
★★★
Edit this entry  
24
Crime Wave

Crime Wave

1985
×
★★★
Edit this entry  
23
Manic

Manic

2001
×
★★½
Edit this entry  
21
Lonesome Jim

Lonesome Jim

2005
×
★★★
Edit this entry  
21
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
21
Silenced

Silenced

2011
×
★★½
Edit this entry  
20
The Doors

The Doors

1991
×
★★½
Edit this entry  
20
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★
Edit this entry  
20
The Onion Field

The Onion Field

1979
×
★★★
Edit this entry  
19
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★
Edit this entry  
19
Savageland

Savageland

2015
×
★★½
Edit this entry  
18
Stay Hungry

Stay Hungry

1976
×
★★½
Edit this entry  
18
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★½
Edit this entry  
17
A White, White Day

A White, White Day

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
The Man Without a Past

The Man Without a Past

2002
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Visitors

The Visitors

1972
×
★★★
Edit this entry  
15
Hangover Square

Hangover Square

1945
×
★★★
Edit this entry  
14
On Golden Pond

On Golden Pond

1981
×
★★½
Edit this entry  
14
This Property Is Condemned

This Property Is Condemned

1966
×
★★★
Edit this entry  
14
Baby Doll

Baby Doll

1956
×
★★★
Edit this entry  
14
Pig

Pig

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lust for Life

Lust for Life

1956
×
★★½
Edit this entry  
13
Ryan's Daughter

Ryan's Daughter

1970
×
★★★
Edit this entry  
12
Home from the Hill

Home from the Hill

1960
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Plough and the Stars

The Plough and the Stars

1936
×
★★½
Edit this entry  
11
Insignificance

Insignificance

1985
×
★★★
Edit this entry  
10
The Last Tycoon

The Last Tycoon

1976
×
★★★
Edit this entry  
09
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★
Edit this entry  
08
She Wore a Yellow Ribbon

She Wore a Yellow Ribbon

1949
×
★★★
Edit this entry  
07
Panic in the Streets

Panic in the Streets

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lake Michigan Monster

Lake Michigan Monster

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Faces

Faces

1968
×
★★★
Edit this entry  
06
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
★★★
Edit this entry  
06
Niagara

Niagara

1953
×
★★★
Edit this entry  
05
The Tree, the Mayor and the Mediatheque

The Tree, the Mayor and the Mediatheque

1993
×
★★★
Edit this entry  
05
The Exiles

The Exiles

1961
×
★★½
Edit this entry  
04
Angel Face

Angel Face

1953
×
★★
Edit this entry  
03
Track of the Cat

Track of the Cat

1954
×
★★½
Edit this entry  
03
The Big Steal

The Big Steal

1949
×
★★★
Edit this entry