Brad has logged 491 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Possum

Possum

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
The Shout

The Shout

1978
×
★★★
Edit this entry  
16
Another Day in Paradise

Another Day in Paradise

1998
×
★★½
Edit this entry  
16
The Commissar

The Commissar

1967
×
★★★
Edit this entry  
15
Shadows of Forgotten Ancestors

Shadows of Forgotten Ancestors

1965
×
★★★½
Edit this entry  
14
I Walk Alone

I Walk Alone

1947
×
★★★
Edit this entry  
13
The Island of Dr. Moreau

The Island of Dr. Moreau

1977
×
★★½
Edit this entry  
12
Collapse

Collapse

2009
×
★★★
Edit this entry  
12
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★½
Edit this entry  
12
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Peterloo

Peterloo

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Recount

Recount

2008
×
★★★
Edit this entry  
11
The Brotherhood

The Brotherhood

1968
×
★★★
Edit this entry  
11
Inside Moves

Inside Moves

1980
×
★★½
Edit this entry  
11
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★
Edit this entry  
10
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★
Edit this entry  
10
The Fly

The Fly

1958
×
★★½
Edit this entry  
10
The Whalebone Box

The Whalebone Box

2019
×
Edit this entry  
10
Cul-de-sac

Cul-de-sac

1966
×
★★★
Edit this entry  
08
After Life

After Life

1998
×
★★½
Edit this entry  
07
Man on a Swing

Man on a Swing

1974
×
★★★
Edit this entry  
06
10 Rillington Place

10 Rillington Place

1971
×
★★★
Edit this entry  
05
Diary of a Mad Housewife

Diary of a Mad Housewife

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shortbus

Shortbus

2006
×
★★★
Edit this entry  
03
They Fought for Their Motherland

They Fought for Their Motherland

1975
×
★★★
Edit this entry  
02
Bones

Bones

2001
×
★★
Edit this entry  
02
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★
Edit this entry  
02
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★
Edit this entry  
02
Drums Along the Mohawk

Drums Along the Mohawk

1939
×
★★½
Edit this entry  
01
Doctor X

Doctor X

1932
×
★★½
Edit this entry  
01
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★½
Edit this entry  
01
Park Row

Park Row

1952
×
★★★½
Edit this entry  
30
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★
Edit this entry  
29
Death Weekend

Death Weekend

1976
×
★★★
Edit this entry  
28
Slither

Slither

2006
×
★★★
Edit this entry  
27
The Hurricane

The Hurricane

1937
×
★★★
Edit this entry  
26
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★
Edit this entry  
26
The Blob

The Blob

1988
×
★★★½
Edit this entry  
26
El Mariachi

El Mariachi

1992
×
★★★
Edit this entry  
26
The Good German

The Good German

2006
×
★★½
Edit this entry  
25
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Ulzana's Raid

Ulzana's Raid

1972
×
★★★
Edit this entry  
25
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★½
Edit this entry  
24
My Boyfriend's Back

My Boyfriend's Back

1993
×
★★½
Edit this entry  
23
Dementia 13

Dementia 13

1963
×
★★½
Edit this entry  
22
The Clock

The Clock

1945
×
★★★
Edit this entry  
21
Variety

Variety

1983
×
★★½
Edit this entry  
20
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★
Edit this entry  
19
Down in Shadowland

Down in Shadowland

2014
×
★★
Edit this entry  
19
In Her Place

In Her Place

2014
×
★★½
Edit this entry