RSS feed for brandi
  • Le Divorce

    Le Divorce

    ★★

    I thought this was supposed to be a comedy

  • Acrimony

    Acrimony

    ½

    I’m typing this without any eyes because I’ve rolled them so far back in my head they’ve disappeared.

    This movie was atrocious and I shouldn’t have been surprised coming from TP. 

    I saw it was on Hulu with a slew of other new movies and I decided to watch it since I couldn’t go back to sleep this morning.

    I love Taraji and she deserves more than this. I don’t think she smiled once in this movie. There were so many plot holes and inconsistencies and that’s just within the first twenty minutes!

  • The Ice Storm

    The Ice Storm

    ★★★★

    my favorite genre is rich white people becoming unhinged.

  • Fear

    Fear

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I love all of their films together. Watched many times before but found out more detail this time around. Didn't realize the Nazi and real-life connections (but mirroring their personal relationship is obvious) until now. The ending is a little too neatly wrapped up.

  • The River

    The River

    ★½

    Laughable dialogue and terrible acting

  • Daughters of the Dust

    Daughters of the Dust

    ★★★★★

    Poetically beautiful

  • Julieta

    Julieta

    ★★★★★

    Almodovar has done it again!

  • Nasty Baby

    Nasty Baby

    ★★★

    I thought this was supposed to be a comedy!

  • The Revenant

    The Revenant

    ★★★★½

    A bit slow at first but got very interesting. I can't wait for the 4 hour director's cut (lol).

  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

    The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

    ★★★

    Wait for the other two versions; I think they'd give a clearer picture

  • No Good Deed

    No Good Deed

    ½

    Terrible movie. The only thing to see is Idris without a shirt. The action doesn't even start until almost an hour in and the movie is only 90 minutes.

  • The Double

    The Double

    ★★★

    It started out a bit slow, but I ended up really liking it. It reminds of "Brazil"