Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Sideways

Sideways

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Anything Goes

Anything Goes

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Four

Fantastic Four

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
America: The Motion Picture

America: The Motion Picture

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fatherhood

Fatherhood

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Bodyguard

The Bodyguard

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Annie

Annie

1982
×
★★
Read the review Edit this entry