Brandan has logged 187 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Anything Goes

Anything Goes

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Four

Fantastic Four

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
America: The Motion Picture

America: The Motion Picture

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fatherhood

Fatherhood

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Bodyguard

The Bodyguard

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Annie

Annie

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Friday

Friday

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lord of the Flies

Lord of the Flies

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Suspense.

Suspense.

1913
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Plantation Act

A Plantation Act

1926
×
Read the review Edit this entry  
09
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
Read the review Edit this entry  
09
Couch

Couch

2003
×
Read the review Edit this entry  
09
Ballchewer

Ballchewer

2002
×
Edit this entry