Brandan has logged 23 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Seaspiracy

Seaspiracy

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Cheeky Mr. Poo

Cheeky Mr. Poo

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
It's Not Just You, Murray!

It's Not Just You, Murray!

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Message of Importance

A Message of Importance

1944
×
Read the review Edit this entry  
08
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Grease

Grease

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Royal Wedding

Royal Wedding

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Vikings

The Vikings

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry