RSS feed for BrandMau
  • Teenage Mutant Ninja Turtles

    Teenage Mutant Ninja Turtles

    ½

    Teenage Mutant Ninja Turtles is an absolute disgrace to the beloved franchise. The acting is awful (especially from Megan Fox, seriously how does she keep getting work?!?! She can’t act!!), the turtles and Splinter look awful, the plot is rushed, the turtles felt pushed aside by the human characters, the script is poor, and the depictions of these characters are terrible. This reboot is basically a Michael Bay movie. Even though he didn’t direct it and only produced, it sure…

  • Tomb Raider

    Tomb Raider

    ★★★★

    When I saw first saw this in the cinema, I was surprised by how much I liked it and I still think it’s great, especially for a video game movie.

    Alicia Vikander is great in this movie. Her performance as the well-known character Lara Croft is so good. She makes the character feel more human. She isn’t just a perfect, gun-wielding badass, she’s vulnerable, she makes mistakes and when she first finds herself in this situation she’s scared, just like…

  • Hellboy

    Hellboy

    ½

    Wow what a piece of crap!

    I didn’t want it to be this bad. I actually was hoping this movie would be good. Unlike many, I was actually interested in seeing this Hellboy reboot. Although a third movie directed by Guillermo del Toro and starring Ron Perlman would’ve been nice, I still wanted to see what they could do with this reboot. Unfortunately it didn’t work.

    On the positive side, I will say that David Harbour tries his best as…

  • King Kong

    King Kong

    ★★★

    Although this is certainly a better film than most Hollywood remakes, unfortunately that really isn’t saying much.

    Don’t get me wrong this is by no means a bad movie and there are some very good things in King Kong. Most of the acting is very good, the action is really cool, the effects are good (for the most part) and it had some very emotional moments, particularly the ending. But the movie does have some negatives that bring it down.…

  • In the Heart of the Sea

    In the Heart of the Sea

    ★★½

    Well this was a real letdown. This had the potential of being such a great film. 

    For starters, the marketing for In the Heart of the Sea is very misleading. The pacing in the movie is incredibly slow and it takes a very long time for it to get going. The trailers are trying to make you think it’s about a huge whale but it really isn’t. While the CGI for the whale is very well done, the animal is…

  • Avatar

    Avatar

    ★★★

    While this movie definitely looks very pretty and probably looked amazing in 3-D (I can’t say for sure since I didn’t see it in theaters), this is the definition of style over substance.

    There’s no denying that the visual effects in the movie are jaw-dropping. The world of Pandora looks amazing, making Avatar the type of movie that sucks you right into the environment. But that’s pretty much the only reason to watch this. 

    As everyone else has already stated,…

  • The Last Samurai

    The Last Samurai

    ★★★★

    The Last Samurai is a beautiful historical war drama that does such a great job at capturing the beauty of another culture. This movie also has a great score, good acting, compelling characters, thrilling action scenes and a wonderful message about honor. 

    The film is also very emotional. I won’t spoil what happens but I definitely had something in my eyes near the end and I can’t think of a lot of movies that have made me feel emotional.

    I don’t understand why this movie is so overlooked because it’s just good. It’s definitely a movie that deserves far more credit than what it’s given.

  • Waterworld

    Waterworld

    ★½

    This movie is the definition of “great concept, poor execution.” The premise of Waterworld is a very interesting one and could’ve made for a great film. But unfortunately it’s ruined by a weak script, poor pacing, bland performances and uninteresting characters.

  • Crawl

    Crawl

    ★★★★

    Throughout the years we’ve been given many shark movies but barley any alligator movies. I’m happy to say that we’ve been given a great one. With great performances from the two leads, good CGI, intense thrills and impressive atmosphere, Crawl is a very fun creature feature. Plus I really like that they decided to have the alligators just be regular alligators, instead of being mutated or scientifically altered in some way. All these positives make this one of the most surprisingly good movies of 2019 so far.

  • The Shallows

    The Shallows

    ★★★★

    After years of getting films like Mega Shark vs Giant Whatever Monster and Sharknado 57, it’s nice to finally get a shark movie that is actually taken seriously. Blake Lively looks great in this film but she’s more than just eye candy. She gives a great performance and her character is very interesting and likable. The thrills are also great and the cinematography is wonderful. All this and more makes The Shallows the best shark movie since Jaws.

  • I, Frankenstein

    I, Frankenstein

    Aaron Eckhart really tries in this role and some of the action scenes are really cool. But they aren’t enough to save this film from awful performances from the other cast members, a sloppy script, a rushed plot, bad CGI and horrible creature designs (Seriously why do the gargoyles have angel wings?!?!). And to make matters worse, I, Frankenstein feels like a blatant rip-off of Underworld, a film I actually really like and believe doesn’t deserve the hate it’s received. This movie, on the hand, is an absolute trainwreck.

  • Jurassic Park

    Jurassic Park

    ★★★★★

    I don't think there's ever been a dinosaur movie as good as Jurassic Park. And it's also my favorite movie directed by Steven Spielberg. The director did an amazing job when making this and I'm very glad he gave us this film. There's just so much to love about it.

    Jurassic Park pushed the boundaries of special effects. The CGI in the movie is out of this world, it looks even better than that of a lot of modern films.…