Sort by

BrandonHabes has logged 270 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Peterloo

Peterloo

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Vera Drake

Vera Drake

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
All or Nothing

All or Nothing

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Topsy-Turvy

Topsy-Turvy

1999
×
Read the review Edit this entry  
16
Career Girls

Career Girls

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
High Hopes

High Hopes

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Meantime

Meantime

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Four Days in July

Four Days in July

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Home Sweet Home

Home Sweet Home

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Grown-Ups

Grown-Ups

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Who's Who

Who's Who

1979
×
Read the review Edit this entry  
06
Abigail's Party

Abigail's Party

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Kiss of Death

The Kiss of Death

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Five-Minute Films: Afternoon

Five-Minute Films: Afternoon

1982
×
Read the review Edit this entry  
04
Five-Minute Films: A Light Snack

Five-Minute Films: A Light Snack

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Five-Minute Films: Probation

Five-Minute Films: Probation

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Five-Minute Films: Old Chums

Five-Minute Films: Old Chums

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Five-Minute Films: The Birth of the Goalie of the 2001 F.A. Cup Final

Five-Minute Films: The Birth of the Goalie of the 2001 F.A. Cup Final

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Permissive Society

The Permissive Society

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hard Labour

Hard Labour

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nuts in May

Nuts in May

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bleak Moments

Bleak Moments

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Beyond the Clouds

Beyond the Clouds

1995
×
Read the review Edit this entry  
23
Identification of a Woman

Identification of a Woman

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Mystery of Oberwald

The Mystery of Oberwald

1980
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Chung Kuo: China

Chung Kuo: China

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tasteless

Tasteless

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Il Grido

Il Grido

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Le Amiche

Le Amiche

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lady Without Camelias

The Lady Without Camelias

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Vanquished

The Vanquished

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Story of a Love Affair

Story of a Love Affair

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Survival of the Dead

Survival of the Dead

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Diary of the Dead

Diary of the Dead

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry