Sort by

BrandonHabes has logged 152 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
RRR

RRR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Whale

The Whale

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dracula: Dead and Loving It

Dracula: Dead and Loving It

1995
×
Read the review Edit this entry  
16
Robin Hood: Men in Tights

Robin Hood: Men in Tights

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Life Stinks

Life Stinks

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
History of the World: Part I

History of the World: Part I

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
High Anxiety

High Anxiety

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Silent Movie

Silent Movie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Both Sides of the Blade

Both Sides of the Blade

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
My Soul to Take

My Soul to Take

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cursed

Cursed

2005
×
Read the review Edit this entry  
17
Scream 3

Scream 3

2000
×
Read the review Edit this entry  
16
Music of the Heart

Music of the Heart

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Vampire in Brooklyn

Vampire in Brooklyn

1995
×
Read the review Edit this entry  
07
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shocker

Shocker

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Serpent and the Rainbow

The Serpent and the Rainbow

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Deadly Friend

Deadly Friend

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hills Have Eyes Part II

The Hills Have Eyes Part II

1984
×
Read the review Edit this entry  
23
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Swamp Thing

Swamp Thing

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Deadly Blessing

Deadly Blessing

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Twelve Chairs

The Twelve Chairs

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Producers

The Producers

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry