2013

Brandon Weiss Brandon Weiss’s year in review

Brandon’s highest rated films

  • Love Actually

    ★★★★★

  • Gravity

    ★★★★★

  • Looper

    ★★★★★

  • Kick-Ass 2

    ★★★★

  • Elf

    ★★★★

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★

  • The Rise

    ★★★★

  • The Debt

    ★★★★

  • Seven Psychopaths

    ★★★★

  • The East

    ★★★★

  • The Place Beyond the Pines

    ★★★★

  • Safety Not Guaranteed

    ★★★★

  • Trance

    ★★★★

  • Robot & Frank

    ★★★★

  • Wristcutters: A Love Story

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 103 Films watched
  • 8.6 Average per month
  • 2 Average per week

Milestones

First Film

Despicable Me

Jun 4

Last Film

Kick-Ass 2

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
44 films
Comedy
34 films
Action
31 films
Thriller
27 films
Sci Fi
25 films
Adventure
21 films
Crime
18 films
Fantasy
15 films
Romance
13 films
Family
10 films
USA
87 films
UK
17 films
France
7 films
Canada
3 films
Germany
2 films
Spain
2 films
Japan
2 films
Australia
2 films
China
1 film
Greece
1 film
English
102 films
French
8 films
Spanish
4 films
German
4 films
Russian
3 films
Japanese
2 films
Arabic
2 films
Cantonese
1 film
Portuguese
1 film

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 7

Watchlist

Stars

Directors

Brandon’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Before Midnight
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

After Earth
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Django Unchained
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Fixation

Films watched in 2013

  • Kick-Ass 2
  • The Santa Clause
  • Love Actually
  • Jingle All the Way
  • Elf
  • Riddick
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Ender's Game
  • RED 2
  • Django Unchained
  • Jetsons: The Movie
  • The Rise
  • Turbo
  • The Debt
  • Seven Psychopaths
  • The East
  • Hesher
  • This Is the End
  • Only God Forgives
  • The Place Beyond the Pines
  • Safety Not Guaranteed
  • Lincoln
  • Red Rock West
  • Trance
  • The Iceman
  • The Five-Year Engagement
  • The Mortal Instruments: City of Bones
  • Robot & Frank
  • Project X
  • The Lost Boys
  • Wristcutters: A Love Story
  • Seeking a Friend for the End of the World
  • The Purge
  • The Big Year
  • The Descendants
  • Ted
  • White House Down
  • Spooner
  • Paul
  • The Adjustment Bureau
  • Gia
  • The Internship
  • Gravity
  • Gambit
  • Catch.44
  • Blackfish
  • This Is 40
  • The Lone Ranger
  • Poolhall Junkies
  • Tears of the Sun
  • The Rum Diary
  • Pacific Rim
  • Love
  • Waiting for Forever
  • Skateland
  • All In: The Poker Movie
  • Like Crazy
  • Submarine
  • Cat Run
  • Mirror Mirror
  • Iron Sky
  • Boarding Gate
  • Europa Report
  • Before Midnight
  • The Colony
  • The Frozen Ground
  • R.I.P.D.
  • After Earth
  • Atlas Shrugged II: The Strike
  • Atlas Shrugged: Part I
  • Hammer of the Gods
  • Epic
  • Drift
  • Now You See Me
  • Beautiful Wave
  • Surf's Up
  • Stay Cool
  • Solomon Kane
  • Blue Crush 2
  • The Ultimate Wave: Tahiti
  • The Wolverine
  • Broken City
  • Man On a Mission: Richard Garriott's Road to the Stars
  • Fixation
  • The Numbers Station
  • The Amazing Spider-Man
  • Oblivion
  • Looper
  • Hitchcock
  • Tales from Earthsea
  • Olympus Has Fallen
  • Emperor
  • Chasing Mavericks
  • Man of Steel
  • Azorian: The Raising of the K-129
  • Clear and Present Danger
  • The Raven
  • Sahara
  • Jack the Giant Slayer
  • The Adventures of Baron Munchausen
  • Waiting for Lightning
  • Parker
  • Despicable Me

Highly rated films Brandon missed

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Short Term 12
  • Hope
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • 12 Years a Slave
  • Bo Burnham: what.
  • Prisoners
  • The Arrested Development Documentary Project

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more