2014

Brandon Weiss Brandon Weiss’s year in review

Brandon’s highest rated films

  • Cloud Atlas

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★★

  • Edge of Tomorrow

    ★★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • Heat

    ★★★★★

  • Redbelt

    ★★★★★

  • Shut Up and Play the Hits

    ★★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★★

  • Gravity

    ★★★★★

  • Rushmore

    ★★★★

  • Bottle Rocket

    ★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★

  • Coherence

    ★★★★

  • Young Ones

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 139 Films watched
  • 11.6 Average per month
  • 2.7 Average per week

Milestones

First Film

Despicable Me 2

Jan 2

Most Watched

The Nightmare Before Christmas

twice

Last Film

22 Jump Street

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Drama
75 films
Action
46 films
Comedy
38 films
Adventure
32 films
Thriller
31 films
Sci Fi
31 films
Romance
19 films
Fantasy
19 films
Crime
17 films
Family
16 films
USA
123 films
UK
23 films
France
13 films
Germany
12 films
Canada
5 films
Ireland
4 films
Australia
3 films
China
2 films
Italy
2 films
English
138 films
French
13 films
Spanish
9 films
German
8 films
Russian
4 films
Arabic
3 films
Turkish
3 films
Japanese
3 films
Chinese
2 films
Korean
2 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Highs and Lows

Highest Average

Schindler's List
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Legend of Hercules
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Automata

Films watched in 2014

  • 22 Jump Street
  • 21 Jump Street
  • Rushmore
  • Radio Days
  • Bottle Rocket
  • The NeverEnding Story
  • While You Were Sleeping
  • The Nightmare Before Christmas
  • The Nightmare Before Christmas
  • The Equalizer
  • The Moguls
  • Wondrous Oblivion
  • Detachment
  • The Ledge
  • Coherence
  • The Judge
  • Young Ones
  • Cloud Atlas
  • Frank
  • The Maze Runner
  • Dracula Untold
  • A Wrinkle in Time
  • Jobs
  • Guardians of the Galaxy
  • Jodorowsky's Dune
  • Interstellar
  • Food, Inc.
  • Automata
  • The Signal
  • Transcendence
  • The Purge: Anarchy
  • Life After Beth
  • Avatar
  • Sin City: A Dame to Kill For
  • The Perks of Being a Wallflower
  • The Rover
  • Lucy
  • Under the Skin
  • Under the Electric Sky
  • The Zero Theorem
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Doctor Zhivago
  • Fury
  • Earth to Echo
  • How to Train Your Dragon 2
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Edge of Tomorrow
  • Lawrence of Arabia
  • Spring Breakers
  • In Your Eyes
  • This Must Be the Place
  • The Machine
  • Paranoia
  • 3 Days to Kill
  • The World's End
  • Maleficent
  • Transformers: Age of Extinction
  • Chef
  • Her
  • The Monuments Men
  • Only Lovers Left Alive
  • Rio 2
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Draft Day
  • The Lego Movie
  • Divergent
  • The Amazing Spider-Man 2
  • Noah
  • Pompeii
  • Non-Stop
  • Air Force One
  • Independence Day
  • 300: Rise of an Empire
  • The Sandlot
  • Hatari!
  • X-Men: Days of Future Past
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Schindler's List
  • Heat
  • Inside Man
  • Redbelt
  • Snowpiercer
  • 30 Minutes or Less
  • Lucky You
  • Hairspray
  • The Man from Earth
  • Starter for 10
  • Zero Effect
  • Swingers
  • The Last of the Mohicans
  • Ninja Scroll
  • Near Dark
  • The Front
  • RoboCop
  • In the Heat of the Night
  • The Sure Thing
  • Dances with Wolves
  • Welcome To Macintosh
  • Riding Giants
  • North by Northwest
  • Big Wednesday
  • The Natural
  • We Bought a Zoo
  • Death Becomes Her
  • 47 Ronin
  • Dolphin Tale
  • Monsters University
  • Anonymous
  • Rent
  • Charlie Countryman
  • Captain Phillips
  • The Wolf of Wall Street
  • Shut Up and Play the Hits
  • The Great Gatsby
  • Happythankyoumoreplease
  • Out of the Furnace
  • The Family
  • The Legend of Hercules
  • Moonrise Kingdom
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • Argo
  • Gravity
  • Frozen
  • American Hustle
  • Pandora's Promise
  • Maverick
  • 50/50
  • Homefront
  • Thor: The Dark World
  • Cool Runnings
  • Moneyball
  • Runner Runner
  • Escape Plan
  • Rush
  • The Last Days on Mars
  • Elysium
  • The Butler
  • Despicable Me 2

Highly rated films Brandon missed

  • Over the Garden Wall
  • The Look of Silence
  • Mommy
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Salt of the Earth
  • Roger Waters: The Wall
  • Gone Girl
  • Wild Tales

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more