2015

Brandon Weiss Brandon Weiss’s year in review

Brandon’s highest rated films

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • True Romance

    ★★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★

  • Kung Fu Panda Holiday

    ★★★★

  • Kung Fu Panda 2

    ★★★★

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

    ★★★★

  • Dope

    ★★★★

  • Ant-Man

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★★

  • Tomorrowland

    ★★★★

  • Benny & Joon

    ★★★★

  • Time Lapse

    ★★★★

  • The Boondock Saints

    ★★★★

  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

    ★★★★

  • Stripped

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 126 Films watched
  • 10.5 Average per month
  • 2.4 Average per week

Milestones

First Film

The Intouchables

Jan 3

Most Watched

Kung Fu Panda 2

twice

Mad Max: Fury Road

twice

Last Film

We Are Your Friends

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
63 films
Action
41 films
Comedy
37 films
Thriller
36 films
Adventure
31 films
Sci Fi
31 films
Crime
16 films
Animation
14 films
Romance
13 films
Family
11 films
USA
95 films
UK
21 films
France
11 films
Canada
5 films
Spain
5 films
Australia
4 films
Germany
4 films
Japan
4 films
China
3 films
New Zealand
3 films
English
114 films
French
12 films
Spanish
9 films
Italian
7 films
Japanese
6 films
German
6 films
Russian
6 films
Chinese
5 films
Portuguese
3 films
Korean
2 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Fantastic Four
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Rising from Ashes
Average weighted rating:

3.3

Films watched in 2015

  • We Are Your Friends
  • Fantastic Mr. Fox
  • Kung Fu Panda Holiday
  • Kung Fu Panda 2
  • Kung Fu Panda 2
  • Jack and the Cuckoo-Clock Heart
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • Maze Runner: The Scorch Trials
  • Dope
  • Extinction
  • Bowfinger
  • Pixels
  • Ant-Man
  • Advantageous
  • Fantastic Four
  • The Martian
  • Jurassic World
  • Terminator Genisys
  • Tomorrowland
  • Benny & Joon
  • Wet Hot American Summer
  • Road House
  • Self/less
  • Magic Mike XXL
  • Ted 2
  • Avengers: Age of Ultron
  • Antarctica: A Year on Ice
  • Aloha
  • Child 44
  • Time Lapse
  • Pitch Perfect 2
  • Pitch Perfect
  • Ride
  • Break Point
  • Jonathan Strange & Mr Norrell
  • Good Kill
  • Princess Ka'iulani
  • Inside Out
  • The Boondock Saints
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • Stripped
  • Fed Up
  • Mad Max: Fury Road
  • The Kids Are All Right
  • Mad Max: Fury Road
  • Project Almanac
  • Ex Machina
  • Alex of Venice
  • The Forger
  • Don Jon
  • Ip Man: The Final Fight
  • Houdini
  • +1
  • Seven Years in Tibet
  • Monsters
  • God Bless America
  • A Life Less Ordinary
  • Archangel
  • The World's Fastest Indian
  • Chocolate
  • Cashback
  • 13 Assassins
  • Seeking Justice
  • The Heir Apparent: Largo Winch
  • Red Lights
  • The Perfect Host
  • Freelancers
  • War of the Arrows
  • Renaissance
  • To Rome with Love
  • The Secret World of Arrietty
  • The Illusionist
  • Mongol: The Rise of Genghis Khan
  • Kingsman: The Secret Service
  • Priceless
  • Redline
  • Persepolis
  • Jupiter Ascending
  • In Darkness
  • Extraterrestrial
  • Super
  • Urbanized
  • World War Z
  • Birdman
  • Whiplash
  • A Most Violent Year
  • Seventh Son
  • The Gambler
  • Magic in the Moonlight
  • Last Knights
  • Exodus: Gods and Kings
  • Blackhat
  • Unbroken
  • Insurgent
  • Robot Overlords
  • Warriors of the Rainbow: Seediq Bale - Part 1: The Sun Flag
  • The Theory of Everything
  • True Romance
  • Paddington
  • Black Sea
  • Chappie
  • Atlas Shrugged Part III: Who is John Galt?
  • Waterworld
  • Hot Pursuit
  • The Last of Robin Hood
  • Rising from Ashes
  • Sleepwalk with Me
  • Predestination
  • John Wick
  • Nightcrawler
  • The Interview
  • Big Hero 6
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Dear White People
  • The Imitation Game
  • American Sniper
  • Kill the Messenger
  • Age of Uprising: The Legend of Michael Kohlhaas
  • The Hunter
  • The Boxtrolls
  • Jack Ryan: Shadow Recruit
  • Ai Weiwei: Never Sorry
  • Dogtown and Z-Boys
  • I Origins
  • The Intouchables

Highly rated films Brandon missed

  • Room
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • Embrace of the Serpent
  • Mustang
  • Spotlight
  • Carol
  • Son of Saul

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more