2016

Brandon Weiss Brandon Weiss’s year in review

Brandon’s highest rated films

  • Arrival

    ★★★★★

  • Midnight Special

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • Moana

    ★★★★½

  • Zootopia

    ★★★★½

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★★½

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★★★

  • Surf's Up

    ★★★★

  • Now You See Me

    ★★★★

  • Finding Dory

    ★★★★

  • Song of the Sea

    ★★★★

  • The Boy and the Beast

    ★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 90 Films watched
  • 7.5 Average per month
  • 1.7 Average per week

Milestones

First Film

Pawn Sacrifice

Jan 2

Most Watched

Zootopia

twice

Now You See Me 2

twice

The Nice Guys

twice

Last Film

Snowden

Dec 16

Genres, Countries & Languages

Comedy
36 films
Adventure
35 films
Action
32 films
Drama
30 films
Thriller
27 films
Sci Fi
20 films
Crime
16 films
Fantasy
15 films
Animation
15 films
Mystery
12 films
USA
75 films
UK
12 films
Canada
8 films
France
7 films
China
7 films
Germany
5 films
Belgium
3 films
New Zealand
3 films
Australia
2 films
Ireland
2 films
English
86 films
French
9 films
German
7 films
Spanish
5 films
Chinese
5 films
Russian
4 films
Italian
4 films
Japanese
3 films
Norwegian
2 films
Swedish
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Gods of Egypt
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Star Wars: The Force Awakens
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

For Grace
Average weighted rating:

3.5

Films watched in 2016

  • Snowden
  • Moana
  • What We Do in the Shadows
  • Morgan
  • Zootopia
  • Guardians of the Galaxy
  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
  • The Trust
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Jason Bourne
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Arrival
  • Ghostbusters
  • Sausage Party
  • Bad Moms
  • The Siege of Jadotville
  • The Italian Job
  • ARQ
  • Top Gun
  • Café Society
  • The Shallows
  • X-Men: Apocalypse
  • Surf's Up
  • XOXO
  • Kubo and the Two Strings
  • Now You See Me 2
  • Now You See Me
  • Finding Dory
  • Now You See Me 2
  • Everybody Wants Some!!
  • Song of the Sea
  • The Boy and the Beast
  • Triple 9
  • Money Monster
  • April and the Extraordinary World
  • The Nice Guys
  • The Nice Guys
  • Batman: The Killing Joke
  • The 5th Wave
  • Midnight Special
  • Stargate
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Star Trek Beyond
  • 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi
  • Synchronicity
  • Hail, Caesar!
  • Joy
  • Allegiant
  • The Do-Over
  • The Huntsman: Winter's War
  • Coming to America
  • The Wind Rises
  • Eddie the Eagle
  • Gods of Egypt
  • Trainwreck
  • Captain America: Civil War
  • Pulp Fiction
  • 10 Cloverfield Lane
  • Deadpool
  • Upside Down
  • The Ladykillers
  • The Flowers of War
  • Kung Fu Panda 3
  • Rock the Kasbah
  • The Hateful Eight
  • Moonwalkers
  • The Revenant
  • Point Break
  • Steve Jobs
  • For Grace
  • The Big Short
  • Inglourious Basterds
  • Journey to the West: Conquering the Demons
  • Zootopia
  • The Night Before
  • Creed
  • The Good Dinosaur
  • The Last Witch Hunter
  • A Walk in the Woods
  • Spectre
  • Heist
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Turbo Kid
  • The Little Prince
  • Burnt
  • Air
  • Bridge of Spies
  • Sicario
  • Sleeping with Other People
  • Pawn Sacrifice

Highly rated films Brandon missed

  • Black Mirror: San Junipero
  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • One More Time with Feeling
  • Bo Burnham: Make Happy
  • 13th
  • Martírio
  • How to Build a Time Machine

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more