2017

Brandon Weiss Brandon Weiss’s year in review

Brandon’s highest rated films

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • The Prestige

    ★★★★★

  • Cars 3

    ★★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • The Big Sick

    ★★★★½

  • Colossal

    ★★★★½

  • Your Name.

    ★★★★½

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Hacksaw Ridge

    ★★★★½

  • Crazy, Stupid, Love.

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • Unbreakable

    ★★★★

  • Split

    ★★★★

  • Atomic Blonde

    ★★★★

  • Valerian and the City of a Thousand Planets

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 70 Films watched
  • 5.8 Average per month
  • 1.3 Average per week

Milestones

First Film

La La Land

Jan 2

Last Film

Bright

Dec 27

Genres, Countries & Languages

Drama
43 films
Comedy
22 films
Action
20 films
Thriller
18 films
Sci Fi
17 films
Adventure
15 films
Fantasy
12 films
Romance
10 films
Family
9 films
Crime
8 films
USA
61 films
UK
10 films
Canada
6 films
Australia
5 films
Hong Kong
4 films
France
4 films
Germany
3 films
Japan
3 films
China
3 films
New Zealand
2 films
English
67 films
Japanese
7 films
Spanish
4 films
French
4 films
German
3 films
Portuguese
2 films
Hungarian
2 films
Cantonese
2 films
Yiddish
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Moonlight
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Death Note
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Fight For Space

Films watched in 2017

  • Bright
  • Star Wars: The Last Jedi
  • D3: The Mighty Ducks
  • D2: The Mighty Ducks
  • The Mighty Ducks
  • Unbreakable
  • Ned Rifle
  • Split
  • The Bad Batch
  • One of Us
  • Atomic Blonde
  • Baywatch
  • Cars 3
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Life
  • Rough Night
  • Ghost in the Shell
  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
  • Baby Driver
  • Spider-Man: Homecoming
  • Girl Asleep
  • Blade Runner 2049
  • Blade Runner
  • King Arthur: Legend of the Sword
  • Little Evil
  • Death Note
  • T2 Trainspotting
  • Okja
  • The Big Sick
  • Get Out
  • Fifty Shades Darker
  • War Machine
  • Blame!
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Colossal
  • Alien: Covenant
  • The Discovery
  • My Life as a Zucchini
  • Ratchet & Clank
  • Your Name.
  • Ordinary World
  • Sand Castle
  • Moonlight
  • Hidden Figures
  • A Monster Calls
  • The Magnificent Seven
  • Passengers
  • Allied
  • Hacksaw Ridge
  • Fight For Space
  • Silence
  • Pete's Dragon
  • Before the Flood
  • Inferno
  • Collateral Beauty
  • Assassin's Creed
  • Jack Reacher: Never Go Back
  • Resident Evil: The Final Chapter
  • The Jungle Book
  • The Prestige
  • Swiss Army Man
  • Storks
  • Bad Santa 2
  • The Accountant
  • Hell or High Water
  • Masterminds
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Imperium
  • Captain Fantastic
  • La La Land

Highly rated films Brandon missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Paddington 2
  • Call Me by Your Name
  • LA 92
  • Phantom Thread
  • Lady Bird
  • The Florida Project
  • First Reformed

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more