Sort by

D700M has logged 560 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Fermat's Room

Fermat's Room

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
100 Yen Love

100 Yen Love

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
House of Games

House of Games

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
23
White Material

White Material

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Meetings of Anna

The Meetings of Anna

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Blind

Blind

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Immoral Tales

Immoral Tales

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Calendar

Calendar

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
14
El Norte

El Norte

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
14
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Scent of Green Papaya

The Scent of Green Papaya

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
★★★★
Edit this entry  
12
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Us

Us

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Monos

Monos

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Sundays and Cybele

Sundays and Cybele

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
06
A Year of the Quiet Sun

A Year of the Quiet Sun

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Edit this entry  
01
Red Psalm

Red Psalm

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
29
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
28
We

We

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
The Clone Returns Home

The Clone Returns Home

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Assa

Assa

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Cat Has Nine Lives

The Cat Has Nine Lives

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Crazed Fruit

Crazed Fruit

1956
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Guns

The Guns

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Dust of Time

The Dust of Time

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Mekong Hotel

Mekong Hotel

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Interrogation

Interrogation

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Sweet Movie

Sweet Movie

1974
×
★★★★★
Edit this entry