Sort by

briony has logged 280 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★½
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★½
Edit this entry  
14
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
Easy A

Easy A

2010
×
Read the review Edit this entry  
10
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★
Edit this entry  
24
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★
Edit this entry  
17
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Edit this entry  
11
The Witches

The Witches

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★½
Edit this entry  
02
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★
Edit this entry  
02
Contracted

Contracted

2013
×
Edit this entry  
26
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★½
Edit this entry  
10
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★½
Read prior review Edit this entry  
04
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
26
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1

2011
×
★½
Edit this entry  
23
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Edit this entry  
20
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★½
Edit this entry  
19
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Edit this entry  
13
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★
Edit this entry  
13
Stuck on You

Stuck on You

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mission: Impossible – Ghost Protocol

Mission: Impossible – Ghost Protocol

2011
×
★★★½
Edit this entry  
07
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry