Sort by

branx has logged 143 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Song to Song

Song to Song

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
American Pie

American Pie

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
16
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Forgotten Battle

The Forgotten Battle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spectral

Spectral

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Town

The Town

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bowfinger

Bowfinger

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry