Sort by

bratch7 has logged 290 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
2010

2010

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shoot the Moon

Shoot the Moon

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Timecop

Timecop

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Road to Wellville

The Road to Wellville

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Commitments

The Commitments

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Enemies Closer

Enemies Closer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Beyond a Reasonable Doubt

Beyond a Reasonable Doubt

2009
×
Read the review Edit this entry  
24
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hanover Street

Hanover Street

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Narrow Margin

Narrow Margin

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Funeral

The Funeral

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
End of Days

End of Days

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
End of Days

End of Days

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Crazy Heart

Crazy Heart

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Birdy

Birdy

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dementia 13

Dementia 13

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Twixt

Twixt

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Town

The Town

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Antlers

Antlers

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Takeshis'

Takeshis'

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Cotton Club

The Cotton Club

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry