Sort by

BRAT has logged 66 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★½
Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Room

Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★★
Edit this entry  
06
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Edit this entry  
02
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
27
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Edit this entry  
26
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
Edit this entry  
24
The Fall

The Fall

2006
×
★★★½
Edit this entry  
22
Spy Kids 3-D: Game Over

Spy Kids 3-D: Game Over

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
Read the review Edit this entry  
20
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Welcome to Me

Welcome to Me

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★
Edit this entry  
05
The Machinist

The Machinist

2004
×
Edit this entry  
04
Pi

Pi

1998
×
★★★★
Edit this entry  
31
National Theatre Live: A Streetcar Named Desire

National Theatre Live: A Streetcar Named Desire

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
Carnage

Carnage

2011
×
Edit this entry  
24
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Drive

Drive

2011
×
Edit this entry  
10
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★½
Edit this entry  
05
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Edit this entry  
03
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★
Edit this entry  
24
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Last Five Years

The Last Five Years

2014
×
½
Edit this entry  
16
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Fahrenheit 9/11

Fahrenheit 9/11

2004
×
Edit this entry  
13
Election

Election

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
Gia

Gia

1998
×
★★★½
Edit this entry  
06
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
Edit this entry  
04
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
Read prior review Edit this entry  
02
Saw II

Saw II

2005
×
★★
Edit this entry  
01
American Ultra

American Ultra

2015
×
Edit this entry  
29
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Edit this entry