RSS feed for brat
  • I Shot Andy Warhol

    I Shot Andy Warhol

    ★★★★

    "The female function is to groove, relate, love, be herself, discover, explore, invent, solve problems, crack jokes, make music, all with love."

    very interesting foil to Once Upon A Time in Hollywood's image of 1969 LA, as valerie solanas' attempted assassination of andy warhol occurred just one year earlier in NYC. both violent events marked the brutal death of the freewheeling 60s, and both were (peculiarly) committed by women.

    director mary harron also recently released her latest film Charlie Says,

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★★★

    not to make every conceivable thing about brad pitt but i have not known one day of peace since i found out that he and reese witherspoon almost played nick and amy. that would be such a different movie and it wouldn’t have worked AT ALL yet .... i WANT IT!!! not even the whole thing — i’d be satisfied with just the screen tests. 

    but again, it wouldn’t have worked: ben affleck’s face is easier to villainize, and rosamund…

  • Once Upon a Time in Hollywood

    Once Upon a Time in Hollywood

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    brad pitt: if i was at the manson murders i would’ve stopped them. no offense but i’m different

  • Once Upon a Time in Hollywood

    Once Upon a Time in Hollywood

    ★★★½

    speaking strictly as a Brad Pitt obsessive first and human second: i’m satisfied! i’ve been waiting since Lt. Aldo Raine said “Grat-zee” in 2009 (1944?) for a comedic Brad performance as earnestly playful and laugh-out-loud ridic as this one. not to imply that he hasn’t been funny since — he’s BEEN funny — but now he’s funny on the big screen again, baby! 

    Cliff Booth does everything Brad is famous for: he takes his shirt off, gets in fistfights, repeatedly…

  • Point Break

    Point Break

    ★★★½

    ashamed to admit i only watched this so i would fully understand the part in whiplash where miles teller screams “FUCK OFF JOHNNY UTAH TURN MY FUCKING PAGES BITCH” because guess what .... this was gay as hell and i liked it!!!! THE ROMANCES ARE CUTE!!!! i know the surfer girl love interest is really only there as a plot device/to show that johnny and bodhi are technically “straight,” but i’m not mad about it because she has a pixie…

  • Inglourious Basterds

    Inglourious Basterds

    ★★★★★

    what’s better than this, guys killin nazis

  • Music and Lyrics

    Music and Lyrics

    ★★★★★

    my friend and i only got 40 minutes in before other people came over to “pregame” to “go out” because it was “saturday night” or whatever and the whole time i was sitting at the bar, munching on cheesy bread, i was thinking about how i could be watching a washed-up pop star and a manic pixie dream lyricist slowly fall in love over a newfound respect for one another’s craft :( 

    also, on the topic of pleasant musical rom-coms, happy 1 year anniversary of mamma mia! here we go again!!!! :)

  • Crawl

    Crawl

    ★★★

    i have the same opinion on these alligators as i do the xenomorphs from Alien: they’re doing absolutely nothing wrong as long as the protagonist’s cute animal companion survives <3

  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

    marvel knew the only way they’d get the thirsty arthouse dorks to the theater was to cast *insert acclaimed actor i have a big crush on here* as an unhinged villain and goddammit i’m the thirsty arthouse dork who actively chose to fall for it. people on here are complaining about the amount of exposition but i for one will NOT critique that because it meant we had the visual and auditory pleasure of watching jake gyllenhaal speak. i wish…

  • Girlfriends

    Girlfriends

    ★★★½

    need more movies about the devastating loneliness + loss of emotional intimacy + perceived abandonment/betrayal of gal pal break-ups because uhhhh they really do be like that :/

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★

    my first night at college, a friend and i took our first weed cookie from a girl we'd just met. 2 hours later we locked ourselves in my dorm room, laid on the twin beds, and tried our best not to die. after my friend decided to go back to her own room to sleep (it took her a solid 3 minutes to get the key in the hole), i was alone in the dark and nothing felt real. i…

  • North by Northwest

    North by Northwest

    ★★★★

    roger thornhill refusing to pay a $2 DUI ticket but taking the time to tip the waiter $2 before running from the cops is chaotic neutrality at its finest