Sort by

BraveNeo has logged 156 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Wanted

Wanted

2008
×
★★★★
Edit this entry  
27
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
24
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
18
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★
Edit this entry  
10
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★½
Edit this entry  
09
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Blackout

The Blackout

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
U Turn

U Turn

1997
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Quake

The Quake

2018
×
★½
Edit this entry  
22
Apt Pupil

Apt Pupil

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
VFW

VFW

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★½
Edit this entry  
24
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★★
Edit this entry  
15
8MM

8MM

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
It

It

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
It

It

1990
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Edit this entry  
25
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Blood Quantum

Blood Quantum

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Calm with Horses

Calm with Horses

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★
Edit this entry  
23
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
An Acceptable Loss

An Acceptable Loss

2018
×
★★
Edit this entry  
16
True History of the Kelly Gang

True History of the Kelly Gang

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Captive State

Captive State

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shooter

Shooter

2007
×
★★★★
Edit this entry