Sort by

Ben has logged 503 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Man & Whale

Man & Whale

2007
×
★★★
Edit this entry  
31
G vs. G

G vs. G

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Godzilla Appears at Godzilla Fest

Godzilla Appears at Godzilla Fest

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Parking

Parking

2010
×
★★★
Edit this entry  
31
Slowking's Day

Slowking's Day

2000
×
★★★
Edit this entry  
31
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Sons of Sam: A Descent Into Darkness

The Sons of Sam: A Descent Into Darkness

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Minamata

Minamata

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Midway

Midway

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Outsider

The Outsider

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Devil Next Door

The Devil Next Door

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Battleship

Battleship

2012
×
Read the review Edit this entry  
26
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
Read the review Edit this entry  
26
Thor

Thor

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
24
Monsters Club

Monsters Club

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Embryo Hunts in Secret

The Embryo Hunts in Secret

1966
×
★★★½
Edit this entry  
24
Hanging Garden

Hanging Garden

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Blood of Rebirth

The Blood of Rebirth

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
23
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Himiko

Himiko

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Yongary, Monster from the Deep

Yongary, Monster from the Deep

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Eureka

Eureka

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crazed Fruit

Crazed Fruit

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Falling into the Evening

Falling into the Evening

1998
×
★★½
Edit this entry  
20
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★
Edit this entry  
14
Secrets Behind the Wall

Secrets Behind the Wall

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Atragon

Atragon

1963
×
★★★
Edit this entry  
12
Labyrinth of Cinema

Labyrinth of Cinema

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★½
Edit this entry  
10
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Giant God Warrior Appears in Tokyo

Giant God Warrior Appears in Tokyo

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
CHAINSAW BUNNY

CHAINSAW BUNNY

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Navel and A-Bomb

Navel and A-Bomb

1960
×
★★★½
Edit this entry  
09
Woman Who Stole Fingers

Woman Who Stole Fingers

2010
×
★★★½
Edit this entry  
09
M・Y・F・A・C・E

M・Y・F・A・C・E

2005
×
★★★
Edit this entry  
09
Love

Love

1962
×
★★
Edit this entry  
05
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Afro Samurai Pilot

Afro Samurai Pilot

2003
×
★★★★
Edit this entry