RSS feed for BreizhAsh
  • The Hunt for Red October

    The Hunt for Red October

    ★★★

    I'm usually a big fan of McTiernan's movies, but I just never really got into this one. Sean Connery is great though.

    ---------------------------------------------------------------------------------
    Film #3 of Scavenger Hunt #64
    Task #26: Watch a film with a poster you like that you have not yet seen.

  • Brave

    Brave

    ★★★

    It's a very nice looking film and I enjoyed Merida as the main character, but the plot just isn't very interesting.

    ---------------------------------------------------------------------------------
    Film #2 of Scavenger Hunt #64
    Task #2: Watch a Pixar film or a film scored by Randy Newman, Thomas Newman, Michael Giacchino, Patrick Doyle, Jeff Danna, or Mychael Danna.

  • Man on the Moon

    Man on the Moon

    ★★★★★

    Great movie with very good performances from everyone but especially Jim Carrey who completely disappears into his role. Andy Kaufman is one of the most interesting entertainer ever in my opinion and this film is a really nice tribute to him.

    ---------------------------------------------------------------------------------
    Film #1 of Scavenger Hunt #64
    Task #1: Watch a film starring a famous Canadian.

  • Rear Window

    Rear Window

    ★★★★½

    The Dog Who Knew Too Much

  • Spy Kids 3-D: Game Over

    Spy Kids 3-D: Game Over

    ★★★★

    This is clearly my favorite of the series, it's just incredibly entertaining.

  • GoldenEye

    GoldenEye

    ★★★★½

    James Bond destroying half of Saint Petersburg while drifting in a tank with a statue on top of it is my favorite scene in the history of cinema.

  • Four Rooms

    Four Rooms

    ★★★½

    Tarantino's segment was good but my favorite was clearly Rodriguez' part.

  • 1917

    1917

    ★★★★

    Visually impressive but some dull moments.

  • Bad Boys

    Bad Boys

    ★★★½

    Smith and Lawrence are entertaining but Téa Leoni is the stand out of the film for me.

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★½

    It's pretty dumb and the beginning isn't great but I still had a really fun time watching it.

  • Back to the Future

    Back to the Future

    ★★★★★

    It's 2020 and this is still the best film of all time.

  • Gasman

    Gasman

    ★★★½

    Film School Drop Outs 2019
    Week 52 - Auteur - Lynne Ramsey