• The House

    ★★★★

  • Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

    ★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★½

  • Licorice Pizza

    ★★

  • All Too Well: The Short Film

    ★★½

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★½

  • Squid Game

    ★★★½

  • Malignant

    ½

  • The Green Knight

  • Old

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★½

  • Fear Street: 1994

    ★½

  • Streetwise Revisited: Rat

    ★★★½

  • black midi: Live on KEXP at Home 2021

    ★★★★★

  • Save Ralph

    ★★★

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★½

  • Play It Safe

    ★★★

  • The Paradise Next Door

    ★★★★

  • Paulette

    ★★★½

  • Long Toast

    ★★½

  • The Last Blockbuster

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • Hubie Halloween

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★

  • The Devil All the Time

    ★½

  • Strasbourg 1518

  • Pandiculation

    ★★½

  • Da 5 Bloods

    ★½

  • Rhubarb

    ★½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★

  • The Decline

    ★★

  • Minari

    ★★★★★

  • Goldman v Silverman

    ★★½

  • The Lighthouse: A Dark & Stormy Tale

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ½

  • 1917

    ★★★½

  • KEEPING THE BAND

    ★★★

  • Forky Asks a Question: What Is Money?

    ★★

  • The Boonies

    ★½

  • Ahead

    ★★½

  • Moving

    ★★★

  • White Riot

    ★★★

  • Re \ Entry

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Oracle

    ★½

  • Sound of Metal

    ★★★½

  • The Platform

    ★★★½

  • Corpus Christi

    ★★★★

  • Joker

    ★★★

  • First Cow

    ★★★½

  • Tell Me Who I Am

    ★★★★

  • The Fanatic

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Travis Scott: Look Mom I Can Fly

    ★½

  • Dave Chappelle: Sticks & Stones

    ★★★★

  • Float

    ★★½

  • It Chapter Two

    ★★½

  • Bon Iver: Autumn

    ★★★

  • Anima

    ★★

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★

  • Colours

    ★★★½

  • Men in Black: International

  • Toy Story 4

    ★★★

  • The Final Quarter

    ★★★

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ½

  • Black Mirror: Smithereens

    ★½

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★

  • When They See Us

    ★★★★

  • Ma

    ★★½

  • Blue Velvet: The Lost Footage

    ★★★½