brendanross has logged 315 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Chained for Life

Chained for Life

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kundun

Kundun

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Patsy

The Patsy

1928
×
Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cats

Cats

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Christmas at Pee Wee's Playhouse

Christmas at Pee Wee's Playhouse

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Christmas Toy

The Christmas Toy

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Trapped in Paradise

Trapped in Paradise

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Unlikely Angel

Unlikely Angel

1996
×
Read the review Edit this entry  
19
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Asphalt

Asphalt

1929
×
Edit this entry  
14
The Crow

The Crow

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scarface

Scarface

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hester Street

Hester Street

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Mask

The Mask

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Timecop

Timecop

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Death Race 2000

Death Race 2000

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Last Night

Last Night

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gay Purr-ee

Gay Purr-ee

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Variety

Variety

1925
×
Edit this entry  
23
The Peanut Butter Solution

The Peanut Butter Solution

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
Read the review Edit this entry  
21
Shivers

Shivers

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Exotica

Exotica

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Prime Cut

Prime Cut

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry