Sort by

brendanross has logged 336 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Climb

The Climb

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★
Edit this entry  
24
One Magic Christmas

One Magic Christmas

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Christmas Toy

The Christmas Toy

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Girl Can't Help It

The Girl Can't Help It

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Every Christmas Has a Story

Every Christmas Has a Story

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
The Christmas Train

The Christmas Train

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
An American Hippie in Israel

An American Hippie in Israel

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Proposition

The Proposition

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Down and Out in Beverly Hills

Down and Out in Beverly Hills

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bright Lights, Big City

Bright Lights, Big City

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Belushi

Belushi

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Night in Heaven

A Night in Heaven

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Secret of My Success

The Secret of My Success

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Poison Ivy

Poison Ivy

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
Edit this entry  
17
Ninja Busters

Ninja Busters

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nobody's Fool

Nobody's Fool

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wanderers

The Wanderers

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Enemy Territory

Enemy Territory

1987
×
Read the review Edit this entry  
07
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry