Sort by

brendanross has logged 303 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Nowhere Inn

The Nowhere Inn

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Astrologer

The Astrologer

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Finch

Finch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
New York Ninja

New York Ninja

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Less Than Zero

Less Than Zero

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
One December Night

One December Night

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Reckless

Reckless

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Diary of a Mad Housewife

Diary of a Mad Housewife

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Old Henry

Old Henry

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
On the Yard

On the Yard

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Man on a Swing

Man on a Swing

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
52 Pick-Up

52 Pick-Up

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dune

Dune

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Island of Dr. Moreau

The Island of Dr. Moreau

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Tiptoes

Tiptoes

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Passionate Friends

The Passionate Friends

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Perfect

Perfect

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Late Show

The Late Show

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bullet in the Head

Bullet in the Head

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dreams Don't Die

Dreams Don't Die

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Owning Mahowny

Owning Mahowny

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hangover Square

Hangover Square

1945
×
★★★½
Edit this entry  
15
Doppelganger

Doppelganger

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Freedom

Freedom

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Short Circuit 2

Short Circuit 2

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry