Sort by

brendanross has logged 120 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Dominick and Eugene

Dominick and Eugene

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Truth About Charlie

The Truth About Charlie

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ricki and the Flash

Ricki and the Flash

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Melvin and Howard

Melvin and Howard

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Afterlight

The Afterlight

2021
×
Edit this entry  
15
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
An Unmarried Woman

An Unmarried Woman

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Swedish Love Story

A Swedish Love Story

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
08
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Race with the Devil

Race with the Devil

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Aline

Aline

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
SubUrbia

SubUrbia

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
When a Stranger Calls Back

When a Stranger Calls Back

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Two Voices

My Two Voices

2022
×
Edit this entry  
25
The Peanut Butter Solution

The Peanut Butter Solution

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Salomé

Salomé

1922
×
Edit this entry  
23
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Bubble

The Bubble

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Choose Me

Choose Me

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
True Romance

True Romance

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Deep Water

Deep Water

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★
Edit this entry  
29
X

X

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Doll

The Doll

1919
×
Edit this entry  
27
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Chilly Scenes of Winter

Chilly Scenes of Winter

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Straight Time

Straight Time

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gone with the Pope

Gone with the Pope

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
L.A. Story

L.A. Story

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
CODA

CODA

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Skatetown, U.S.A.

Skatetown, U.S.A.

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry