Highest rated films

  • La La Land

    ★★★★★

  • Moana

    ★★★½

  • Manchester by the Sea

    ★★★

  • Hacksaw Ridge

    ★★★

  • Nerve

    ★★★

  • The Lost Boys

    ★★★★★

  • All That Jazz

    ★★★★★

  • Phantom of the Paradise

    ★★★★★

  • Ali: Fear Eats the Soul

    ★★★★★

  • The Haunting

    ★★★★★

  • World on a Wire

    ★★★★★

  • Fox and His Friends

    ★★★★★

  • Martha

    ★★★★★

  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

    ★★★★★

  • The Age of Innocence

    ★★★★½

  • Female Trouble

    ★★★★½

  • The Marriage of Maria Braun

    ★★★★½

  • Walker

    ★★★★½

  • Dragnet Girl

    ★★★★½

  • Die Hard 2

    ★★★★

  • Cat People

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 62 Films watched
  • 5.2 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

Extreme Prejudice

Jul 11

Most Watched

All That Jazz

twice

Last Film

All That Jazz

Dec 28

Genres, countries & languages

Drama
36 films
Thriller
21 films
Comedy
19 films
Crime
14 films
Horror
13 films
Romance
12 films
Sci Fi
8 films
Action
8 films
Mystery
7 films
Music
4 films
USA
45 films
Germany
12 films
UK
6 films
France
2 films
Japan
2 films
Spain
1 film
Mexico
1 film
Hungary
1 film
Australia
1 film
English
54 films
German
12 films
French
7 films
Spanish
6 films
Japanese
2 films
Latin
2 films
Italian
2 films
Swedish
1 film
Arabic
1 film
Hungarian
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

All That Jazz
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Horrible Bosses 2
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Creator
Average weighted rating:

2.8

Films brendanross watched in 2016

  • All That Jazz
  • La La Land
  • The New Centurions
  • The Hudsucker Proxy
  • Female Trouble
  • Nerve
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Sisters
  • Die Hard 2
  • Moana
  • Dragnet Girl
  • The Postman Always Rings Twice
  • The American Friend
  • Satan's Brew
  • Less Than Zero
  • Gambit
  • Martha
  • World on a Wire
  • Ali: Fear Eats the Soul
  • Chinese Roulette
  • Creator
  • Kill List
  • Down Terrace
  • Hacksaw Ridge
  • Firestarter
  • New York, New York
  • The Birdcage
  • Prayer of the Rollerboys
  • The Lost Boys
  • Veronika Voss
  • Quick Change
  • Lucas
  • Manchester by the Sea
  • All That Jazz
  • Firstborn
  • License to Drive
  • Chi-Raq
  • Whity
  • Crank: High Voltage
  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend
  • Control
  • Horrible Bosses 2
  • Lola
  • Dance, Girl, Dance
  • The Marriage of Maria Braun
  • Shakedown
  • Walker
  • American Honey
  • Fox and His Friends
  • The Quiet Earth
  • Phantasm
  • The Haunting
  • Phantom of the Paradise
  • The Age of Innocence
  • Lady in White
  • Sorry, Wrong Number
  • Psycho III
  • Psycho II
  • Cat People
  • Event Horizon
  • The Guardian
  • Extreme Prejudice

World map

Highly rated films brendanross is yet to see

  • The Odyssey
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • Black Mirror: San Junipero
  • A Silent Voice
  • Sense8: Happy F*cking New Year
  • My Life as a Zucchini

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more