Highest rated films

  • The House That Jack Built

    ★★★★★

  • Cold War

    ★★★★½

  • The Favourite

    ★★★★

  • Deadpool 2

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • Green Book

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Magnolia

    ★★★★★

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★★★

  • Casino

    ★★★★★

  • Lost Highway

    ★★★★★

  • Dawn of the Dead

    ★★★★★

  • Wings of Desire

    ★★★★★

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • Moonstruck

    ★★★★★

  • Showgirls

    ★★★★★

  • Bound

    ★★★★★

  • Mikey and Nicky

    ★★★★★

  • Repo Man

    ★★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 278 Films watched
  • 23.2 Average per month
  • 5.3 Average per week

Milestones

First Film

The Shape of Water

Jan 1

Most Watched

Phantom Thread

5 times

Green Book

twice

Three Days of the Condor

twice

Paddington 2

twice

Halloween

twice

Last Film

Urban Cowboy

Dec 28

Genres, countries & languages

Drama
153 films
Comedy
104 films
Romance
75 films
Thriller
68 films
Crime
47 films
Action
44 films
Horror
37 films
Mystery
29 films
Adventure
27 films
Fantasy
26 films
USA
230 films
UK
36 films
France
25 films
Germany
12 films
Canada
10 films
Belgium
7 films
Japan
4 films
Mexico
3 films
Sweden
3 films
Italy
3 films
English
259 films
French
44 films
Spanish
20 films
Italian
17 films
German
16 films
Russian
12 films
Japanese
5 films
Portuguese
3 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 7 Added 14

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

brendanross’s most liked review

Felidae

Felidae

★★★½

It's the remake of Aristocats directed by R.W. Fassbinder you've always wanted!

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Nathan for You: Finding Frances
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Christmas Wedding Planner
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Withdrawn
Average weighted rating:

3.2

Films brendanross watched in 2018

  • Urban Cowboy
  • Phantom Thread
  • Green Book
  • Carol
  • The Family Man
  • Pottersville
  • Christmas Wedding Planner
  • Bad Santa 2
  • The Princess Switch
  • Wexford Plaza
  • Blood Simple
  • Three Days of the Condor
  • Shampoo
  • Roma
  • A Woman Under the Influence
  • Ladyhawke
  • Eyes Wide Shut
  • Cold Steel
  • King of Jazz
  • King of the Gypsies
  • The Docks of New York
  • Husbands
  • The Big Parade
  • The Favourite
  • Black Widow
  • Thank God It's Friday
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Felidae
  • Paddington 2
  • The House That Jack Built
  • Wings
  • Lola
  • The Driver
  • Le Havre
  • Halloween
  • Atomic Blonde
  • Action Jackson
  • Certified Copy
  • Girlfriends
  • The Legend of Billie Jean
  • Tokyo Chorus
  • Choose Me
  • The Dead Zone
  • Boy
  • The Furies
  • Shy People
  • Dawn of the Dead
  • Subway
  • Mike's Murder
  • Just One of the Guys
  • Forty Guns
  • A Star Is Born
  • The Witches
  • McBain
  • After Dark, My Sweet
  • Suspiria
  • The Return of the Living Dead
  • Byzantium
  • Bay of Angels
  • Little Evil
  • A Star Is Born
  • Badlands
  • A Fish Called Wanda
  • The Big Sick
  • The Fog
  • Picnic at Hanging Rock
  • The Lodger: A Story of the London Fog
  • Scream for Help
  • Critters
  • Ghoulies II
  • Ghoulies
  • Puppet Master: The Littlest Reich
  • Cat's Eye
  • The Uninvited
  • Phenomena
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Mandy
  • When a Stranger Calls
  • Images
  • Céline and Julie Go Boating
  • Once Bitten
  • The Fog
  • Buffalo '66
  • The Babysitter
  • The Black Dahlia
  • The Postman Always Rings Twice
  • Drag Me to Hell
  • Sunrise: A Song of Two Humans
  • Clue
  • The Cable Guy
  • Rollercoaster
  • The Sword in the Stone
  • Rush
  • King Kong
  • Isle of Dogs
  • Like Father
  • Mandy
  • Real Genius
  • El Angel
  • Diamantino
  • Retrospekt
  • First Man
  • Rambling Rose
  • In Fabric
  • Cold War
  • 2001: A Space Odyssey
  • Transit
  • Hold the Dark
  • Destroyer
  • Green Book
  • The Predator
  • Driven
  • Climax
  • Alien Nation
  • Halloween
  • White Palace
  • Love
  • Edge of the Knife
  • Miami Connection
  • Assault on Precinct 13
  • Cobra
  • Brad's Status
  • 48 Hrs.
  • Wild Side
  • Twentieth Century
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Quick Change
  • Cold Sweat
  • Sorry to Bother You
  • Killer of Sheep
  • Cat on a Hot Tin Roof
  • Honeymoon in Vegas
  • Ready Player One
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Deadpool 2
  • Motorama
  • Bringing Out the Dead
  • Baby Driver
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Ninotchka
  • Miami Blues
  • The Cabin in the Woods
  • Summer of '42
  • True Stories
  • Body Parts
  • Sex, Lies, and Videotape
  • Taking Care of Business
  • Vengeance Is Mine
  • The Death of Stalin
  • Ball of Fire
  • The Aristocats
  • Lost Highway
  • Junun
  • The French Connection
  • Ghost
  • The Legacy of a Whitetail Deer Hunter
  • Sorcerer
  • Cruising
  • To Live and Die in L.A.
  • Love, Simon
  • The Seven-Ups
  • Such Good Friends
  • Porto
  • Eyes of Laura Mars
  • Rushmore
  • Outside In
  • Tootsie
  • Bound
  • Young Soul Rebels
  • Looker
  • Mikey and Nicky
  • The Heartbreak Kid
  • Lady Bird
  • The Show
  • Ishtar
  • A New Leaf
  • Solo: A Star Wars Story
  • You Were Never Really Here
  • Beverly Hills Cop
  • The Hateful Eight
  • Step Brothers
  • Rock & Rule
  • Ghost
  • Little Murders
  • The Edge
  • Stakeout
  • Southern Comfort
  • Showgirls
  • The Florida Project
  • Withdrawn
  • Casino
  • Touki Bouki
  • Racing with the Moon
  • Man of Aran
  • Jolly Fellows
  • Cry of the City
  • The Red Shoes
  • Winchester '73
  • The Razor's Edge
  • Holiday
  • Summer Interlude
  • The Changeling
  • Laugh, Clown, Laugh
  • Mr. SOUL!

See all 278

World map

Highly rated films brendanross is yet to see

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Sense8: Amor Vincit Omnia
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • An Elephant Sitting Still
  • The Guy Who Didn't Like Musicals
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Shoplifters
  • Ode to Nothing

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more