Highest rated films

  • Licorice Pizza

    ★★★★½

  • Annette

    ★★★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Pig

    ★★★★

  • The Last Duel

    ★★★★

  • The Card Counter

    ★★★★

  • Flee

    ★★★★

  • Bad Trip

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Titanic

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Boogie Nights

    ★★★★★

  • Heat

    ★★★★★

  • The Terminator

    ★★★★★

  • Jackie Brown

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★★★

  • Airplane!

    ★★★★★

  • The Fly

    ★★★★★

  • After Hours

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 303 Films watched
  • 25.2 Average per month
  • 5.8 Average per week

Milestones

First Film

Duel

Jan 1

Most Watched

The Astrologer

twice

Licorice Pizza

twice

Moonstruck

twice

Repo Man

twice

Popeye

twice

Last Film

Point Break

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
154 films
Comedy
107 films
Thriller
81 films
Crime
59 films
Horror
57 films
Action
48 films
Romance
42 films
Sci Fi
35 films
Adventure
28 films
Mystery
23 films
USA
254 films
UK
26 films
France
19 films
Canada
19 films
Germany
10 films
Italy
9 films
Spain
6 films
Belgium
6 films
Australia
4 films
Hong Kong
4 films
English
286 films
Spanish
38 films
French
33 films
Italian
22 films
German
14 films
Russian
5 films
Portuguese
5 films
Cantonese
5 films
Latin
5 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 30 Added 27

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

brendanross’s most liked review

What Happened Was...

What Happened Was...

★★★★★

You know those movies where you sit there hanging on to every line of dialogue—every single syllable—and if you miss just one fraction of a sentence you just have to pause and rewind because you're sure it must have been something revealing and completely integral to the dynamics of the…

More reviews

brendanross’s most liked list

The 4th Man
After Hours
The Astrologer

Collection: Please Restore Me

Criterion? Arrow? Vinegar Syndrome? Jesus?
New 4K transfer from original negative please.
Other suggestions welcome!

More lists

Highs and lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Tiptoes
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Dune
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Blue De Ville

Films brendanross watched in 2021

  • Point Break
  • Parallel Mothers
  • The Nowhere Inn
  • Swan Song
  • The Astrologer
  • Finch
  • New York Ninja
  • The Power of the Dog
  • Licorice Pizza
  • Don't Look Up
  • Jingle All the Way
  • Less Than Zero
  • Moonstruck
  • Die Hard 2
  • One December Night
  • Blast of Silence
  • Reckless
  • Diary of a Mad Housewife
  • Old Henry
  • Benedetta
  • Sunrise: A Song of Two Humans
  • Zola
  • The Eyes of Tammy Faye
  • Fargo
  • On the Yard
  • Red Rocket
  • Man on a Swing
  • Licorice Pizza
  • 52 Pick-Up
  • Dune
  • The Game
  • The Island of Dr. Moreau
  • Tiptoes
  • Miami Connection
  • Nightmare Alley
  • Margaret
  • The Passionate Friends
  • The Cameraman
  • Perfect
  • Streets of Fire
  • Phantom Thread
  • The Late Show
  • Bullet in the Head
  • House of Gucci
  • Dreams Don't Die
  • Owning Mahowny
  • Hangover Square
  • Doppelganger
  • Freedom
  • Short Circuit 2
  • Devil in a Blue Dress
  • Unlawful Entry
  • Straight Time
  • Last Night in Soho
  • The French Dispatch
  • Snapdragon
  • ivans xtc.
  • An American Werewolf in London
  • Häxan
  • The Blob
  • Possession
  • Bride of Re-Animator
  • The Last Duel
  • Certified Copy
  • Re-Animator
  • The Frighteners
  • Child's Play 3
  • Child's Play 2
  • Daughters of Darkness
  • Shivers
  • Silver Bullet
  • Halloween Kills
  • Hellraiser
  • The Invisible Man
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Child's Play
  • Fright Night
  • Law of Desire
  • American Movie
  • Jennifer's Body
  • The Fly
  • The Little Mermaid
  • Little Shop of Horrors
  • One Fine Day
  • The Big Town
  • Repo Man
  • The Death of David Cronenberg
  • Out of the Blue
  • One Second
  • Flee
  • The Good House
  • Saloum
  • Titane
  • Zalava
  • Ali & Ava
  • The Tsugua Diaries
  • Out of Sync
  • The Humans
  • Montana Story
  • The Card Counter
  • The Wheel
  • Neptune Frost
  • Listening to Kenny G
  • The Amityville Horror
  • Airplane II: The Sequel
  • Tiny Toon Adventures: How I Spent My Vacation
  • Vengeance Is Mine, All Others Pay Cash
  • After Hours
  • Old Enough
  • The Taking of Pelham One Two Three
  • Popeye
  • Demons
  • Nature of the Beast
  • Stony Island
  • Do the Right Thing
  • The Swimmer
  • As Tears Go By
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Siege
  • Blended
  • Coming Home in the Dark
  • Michael Clayton
  • Heat
  • The Way Way Back
  • Annette
  • Raw Deal
  • Hello Mary Lou: Prom Night II
  • Woodstock 99: Peace, Love, and Rage
  • Here Today
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • The Green Knight
  • Fat City
  • Pig
  • Corvette Summer
  • Repo Man
  • Surf II: The End of the Trilogy
  • Summer Lovers
  • Long Weekend
  • Lifeguard
  • The Endless Summer
  • Darkman
  • Mission to Mars
  • If You Meet Sartana Pray for Your Death
  • Blood Games
  • Summer of Sam
  • Body Heat
  • The Long Goodbye
  • I Know What You Did Last Summer
  • Inherent Vice
  • No Sudden Move
  • The Terminator
  • The Flamingo Kid
  • Sunset Cove
  • Fast Five
  • Johnny Suede
  • The Return of the Texas Chainsaw Massacre
  • Tex
  • Cecil B. Demented
  • The Revolt of Mamie Stover
  • White Men Can't Jump
  • Thrashin'
  • Death Promise
  • Lifeguard
  • Bo Burnham: Inside
  • Alligator
  • The Howling
  • Radioland Murders
  • Smile
  • Crooklyn
  • Apocalypse Now
  • Stop Making Sense
  • Airplane!
  • The Bad News Bears
  • American Graffiti
  • The Wild Angels
  • Midnight Run
  • Between the Lines
  • A Bigger Splash
  • Over the Edge
  • Clifford
  • Short Cuts
  • Real Life
  • Dylan Dog: Dead of Night
  • Cemetery Man
  • In the Mouth of Madness
  • Big Wednesday
  • The Green Ray
  • Summer Lovers
  • The Royal Tenenbaums
  • All-American Murder
  • The Sparks Brothers
  • Moonstruck
  • Los Angeles Plays Itself
  • Three Fugitives
  • ¡Three Amigos!
  • Bad Girls Go to Hell
  • The Great White Hype
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Victoria
  • Nobody
  • Bad Trip
  • Familiar Grounds
  • Promising Young Woman
  • Judas and the Black Messiah

See all 303

World map

Highly rated films brendanross is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Come From Away
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Monica and Friends: Lessons
  • Drive My Car
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Yuni
  • Spider-Man: No Way Home

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more