Highest rated films

  • Retrograde

    ★★★★★

  • Fire of Love

    ★★★★½

  • Kimi

    ★★★★

  • Apollo 10½: A Space Age Childhood

    ★★★★

  • X

    ★★★½

  • Jackass Forever

    ★★★½

  • Ambulance

    ★★★½

  • The Batman

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★★

  • Magnolia

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • After Hours

    ★★★★★

  • Paper Moon

    ★★★★★

  • Gremlins 2: The New Batch

    ★★★★★

  • The Beatles: Get Back

    ★★★★★

  • King of New York

    ★★★★★

  • News from Home

    ★★★★★

  • The Brown Bunny

    ★★★★★

  • Out of the Blue

    ★★★★★

  • An Unmarried Woman

    ★★★★★

  • Melvin and Howard

    ★★★★★

  • Between the Lines

    ★★★★★

  • Black Swan

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 120 Films watched
  • 24 Average per month
  • 5.5 Average per week

Milestones

First Film

Barry Lyndon

Jan 1

Most Watched

Licorice Pizza

4 times

Melvin and Howard

3 times

Last Film

Dominick and Eugene

May 27

Genres, countries & languages

Drama
74 films
Comedy
47 films
Romance
26 films
Thriller
23 films
Crime
20 films
Horror
14 films
Action
12 films
Documentary
11 films
Fantasy
7 films
Music
7 films
USA
91 films
Canada
16 films
France
15 films
UK
8 films
Germany
7 films
Sweden
5 films
Denmark
3 films
Norway
3 films
Italy
3 films
Japan
2 films
English
108 films
French
15 films
Italian
8 films
Spanish
8 films
German
6 films
Japanese
5 films
Portuguese
4 films
Swedish
4 films
Yiddish
2 films

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 14 Added 92

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

brendanross’s most liked review

King of New York

King of New York

★★★★★

Flawless. Really don't think I could name another film whose death scenes have as much impact as this. Just pure goddamn cinema right here, people.

Consider my mind blown to smithereens by Arrow's 4K UHD release. Unbelievable. I could feel every single frame.

There's no easy way to say this, so I'm just going to say it...
King Of New York > Goodfellas

More reviews

brendanross’s most liked list

The 4th Man
After Hours
Annette

Collection: Limitless Possibilities

Zero boundaries. These ones go wherever they want. Fuck you.

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Bubble
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Fight Club
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

My Two Voices
Average weighted rating:

3.2

Films brendanross watched in 2022

  • Dominick and Eugene
  • Inland Empire
  • Married to the Mob
  • The Truth About Charlie
  • Ricki and the Flash
  • Melvin and Howard
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Songs from the Second Floor
  • Gremlins 2: The New Batch
  • The Afterlight
  • You, the Living
  • An Unmarried Woman
  • A Swedish Love Story
  • Black Swan
  • Boy
  • Magnolia
  • Paper Moon
  • Race with the Devil
  • Fight Club
  • Aline
  • Fire of Love
  • SubUrbia
  • When a Stranger Calls Back
  • My Two Voices
  • The Peanut Butter Solution
  • Salomé
  • The Unbearable Weight of Massive Talent
  • Inherent Vice
  • The Godfather
  • Mean Streets
  • Ambulance
  • The Bubble
  • Choose Me
  • True Romance
  • Crimson Tide
  • The Sparks Brothers
  • Deep Water
  • Apollo 10½: A Space Age Childhood
  • After Hours
  • Bad Education
  • X
  • The Doll
  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)
  • Chilly Scenes of Winter
  • King Richard
  • Straight Time
  • Gone with the Pope
  • L.A. Story
  • CODA
  • Skatetown, U.S.A.
  • Office Killer
  • Turning Red
  • Dirty Rotten Scoundrels
  • Heavenly Bodies
  • Perfect
  • Between the Lines
  • Mad Dog and Glory
  • Windows
  • The Batman
  • He Got Game
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Hester Street
  • Bernice Bobs Her Hair
  • Cisco Pike
  • Hooper
  • The Farmer
  • The Worst Person in the World
  • Diary of a Lost Girl
  • Kids in the Hall: Brain Candy
  • Hotel Monterey
  • Out of the Blue
  • Love and Anarchy
  • Pleasure
  • Kimi
  • King of New York
  • Licorice Pizza
  • Dick
  • My Bloody Valentine
  • The Gauntlet
  • Chameleon Street
  • Compartment No. 6
  • Death Spa
  • Melvin and Howard
  • Jackass Forever
  • C'mon C'mon
  • News from Home
  • Diva
  • Swing Shift
  • Homicide
  • Licorice Pizza
  • Original Gangstas
  • Retrograde
  • Honeycomb
  • Yelling Fire In An Empty Theater
  • Unfaithful
  • The Song Remains the Same
  • The Visitor
  • Last Embrace
  • Rancho Deluxe
  • Old Joy
  • Melvin and Howard
  • Best in Show
  • Belfast
  • Muriel's Wedding
  • Licorice Pizza
  • Encino Man
  • American Hunter
  • Roger & Me
  • Uncut Gems
  • Fear and Loathing in Las Vegas
  • La Jetée
  • A New Leaf
  • The China Syndrome
  • The Souvenir
  • Licorice Pizza
  • The Tragedy of Macbeth
  • The Brown Bunny
  • Two Moon Junction
  • The Beatles: Get Back
  • Barry Lyndon

World map

Highly rated films brendanross is yet to see

  • Everything Everywhere All at Once
  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • Top Gun: Maverick
  • Alcarràs
  • Cha Cha Real Smooth
  • RRR
  • Aftersun
  • The Northman

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more