Brendan has logged 316 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Cats

Cats

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Rudolph's Shiny New Year

Rudolph's Shiny New Year

1976
×
★★★
Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Cats

Cats

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cats

Cats

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★
Edit this entry  
15
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★★
Edit this entry  
14
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★½
Edit this entry  
12
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
TEDDY

TEDDY

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★
Edit this entry  
18
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
11
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Jesus Is King

Jesus Is King

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jay and Silent Bob Reboot

Jay and Silent Bob Reboot

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spookley the Square Pumpkin

Spookley the Square Pumpkin

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry