Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
The Hand

The Hand

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★
Edit this entry  
07
Drama/Mex

Drama/Mex

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Tulips

The Tulips

1907
×
Edit this entry  
18
Easter Eggs

Easter Eggs

1907
×
★★★
Edit this entry  
18
The Frog

The Frog

1908
×
Edit this entry  
18
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★★
Edit this entry  
18
Candy

Candy

2006
×
★★★★
Edit this entry  
18
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
★★½
Edit this entry  
17
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Humorous Phases of Funny Faces

Humorous Phases of Funny Faces

1906
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Enchanted Drawing

The Enchanted Drawing

1900
×
★★★★
Edit this entry  
14
Conquering the Skies

Conquering the Skies

1901
×
★★★
Edit this entry  
14
What Is Seen Through a Keyhole

What Is Seen Through a Keyhole

1901
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
History of a Crime

History of a Crime

1901
×
★★★
Edit this entry  
14
The Dreyfus Affair

The Dreyfus Affair

1899
×
Edit this entry  
13
Eden

Eden

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Tempest

The Tempest

2003
×
Edit this entry  
12
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Pink Grapefruit

Pink Grapefruit

2015
×
★★½
Edit this entry  
12
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Impossible Things

Impossible Things

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Cómo dibujar animales tristes o cuaderno de todas las cosas vivas y muertas que imaginé la noche que te fuiste para siempre

Cómo dibujar animales tristes o cuaderno de todas las cosas vivas y muertas que imaginé la noche que te fuiste para siempre

×
★★★½
Edit this entry  
05
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Man with the Rubber Head

The Man with the Rubber Head

1901
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Impossible Voyage

The Impossible Voyage

1904
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Eclipse: Courtship of the Sun and Moon

The Eclipse: Courtship of the Sun and Moon

1907
×
Edit this entry  
05
Bluebeard

Bluebeard

1901
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Mermaid

The Mermaid

1904
×
★★★★
Edit this entry  
05
Déjeuner du Chat

Déjeuner du Chat

1895
×
Edit this entry  
05
Partie de boules

Partie de boules

1896
×
Edit this entry  
05
Demolition of a Wall

Demolition of a Wall

1896
×
Edit this entry  
05
Childish Quarrel

Childish Quarrel

1896
×
Edit this entry  
05
The Sprinkler Sprinkled

The Sprinkler Sprinkled

1895
×
Edit this entry  
05
Baby's Meal

Baby's Meal

1895
×
Edit this entry  
05
The Cabbage-Patch Fairy

The Cabbage-Patch Fairy

1896
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Irresistible Piano

The Irresistible Piano

1907
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Madame's Cravings

Madame's Cravings

1907
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Consequences of Feminism

The Consequences of Feminism

1906
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1897
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★★
Edit this entry