brendan has logged 13 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Faces

Faces

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry