Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
In the Earth

In the Earth

2021
×
★★½
Edit this entry  
14
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Edit this entry  
08
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Men

Men

2022
×
★★½
Edit this entry  
05
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★
Edit this entry  
24
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The New World

The New World

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Edit this entry  
21
Closer

Closer

2004
×
★★★
Edit this entry  
20
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Vortex

Vortex

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
Love

Love

2015
×
★★
Edit this entry  
10
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
Edit this entry  
08
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Edit this entry  
05
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
26
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
10
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Edit this entry