Sort by

Brendon has logged 237 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Edit this entry  
28
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Edit this entry  
24
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
22
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
22
LEGO Star Wars Holiday Special

LEGO Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Underwater

Underwater

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★★½
Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Network

Network

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Edit this entry