RSS feed for Brennan
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Saving Face

Saving Face

2004
×
Edit this entry  
16
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Marked Woman

Marked Woman

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Klute

Klute

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★½
Edit this entry  
15
Barbara

Barbara

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
La Chienne

La Chienne

1931
×
★★★
Edit this entry  
13
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
12
Little Odessa

Little Odessa

1994
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Painting

The Painting

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★½
Edit this entry  
10
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★★
Edit this entry  
10
Brigadoon

Brigadoon

1954
×
★★★★
Edit this entry  
09
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★½
Edit this entry  
09
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Raw Deal

Raw Deal

1948
×
★★★★
Edit this entry  
08
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
The Spy in Black

The Spy in Black

1939
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Marquise of O

The Marquise of O

1976
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
The King of Comedy

The King of Comedy

1983
×
★★★★
Edit this entry  
05
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★★
Edit this entry  
05
Broadway Melody of 1940

Broadway Melody of 1940

1940
×
★★★½
Edit this entry  
05
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
Read the review Edit this entry  
04
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★
Edit this entry  
04
The Blue Dahlia

The Blue Dahlia

1946
×
★★★
Edit this entry  
04
The Entertainer

The Entertainer

1960
×
★★★
Edit this entry  
03
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★
Edit this entry  
03
45 Years

45 Years

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★★
Edit this entry  
02
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★
Edit this entry  
01
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Gambling Lady

Gambling Lady

1934
×
★★
Edit this entry  
30
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★
Edit this entry  
30
Ever in My Heart

Ever in My Heart

1933
×
★★½
Edit this entry  
29
Sebastiane

Sebastiane

1976
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ladies They Talk About

Ladies They Talk About

1933
×
★★½
Edit this entry  
29
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Triplets of Belleville

The Triplets of Belleville

2003
×
★★★★
Edit this entry